Německo trápí silné deště a záplavy, problémy má i Švýcarsko

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu další záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v hesenském Kasselu, v dolnosaském Helmstedtu se kvůli dešti zřítila střecha porodního sálu nemocnice, která byla už v pondělí částečně evakuována, informovala dnes agentura DPA. Situace se postupně ve větších částech Německa uklidňuje a do středečního rána se prudší deště očekávají už jenom na jihu země. Potíže má po vytrvalém dešti i východ Švýcarska.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Deštivé jarní počasí
doporučujeme

V některých částech Hesenska a Severního Porýní-Vestfálska napadlo během šesti nočních hodin až 50 litrů srážek na metr čtvereční, v částech Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa to bylo až 70 litrů během 24 hodin, uvedla dnes Christina Speicherová z německé meteorologické služby (DWD).

V Kasselu bylo dnes ráno pod vodou několik ulic a sklepů. DWD vydala varování před povodněmi ve východním Hesensku, v oblasti kolem Kasselu a v částech jižního Hesenska. Některé ulice musely být uzavřeny také ve městě Fulda, odkud jsou hlášeny popadané stromy, stejně jako z Giessenu. Zaplavené sklepy jsou hlášeny také ze Sárska či Porýní-Falce na západě Německa.

V durynském městě Plaue voda zaplavila zahrady, sklepy, tělocvičnu či mládežnický klub. Pod vodou se ocitlo i nádraží s kolejemi, vlaky tam proto nemohly zastavovat, ale jen městem projížděly.

V Naumburgu v Sasku-Anhaltsku se voda a bahno dostaly do sklepa a vstupní haly místního divadla. Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko byl nejvíce zasažen východní kraj Lippe, kde musela být uzavřena řada silnic, které se ocitly pod vodou.

Město Wangen im Allgäu na samém jihu Německa vyhlásilo v noci na dnešek povodňovou pohotovost. Místní řeka Obere Argen se téměř vylila z břehů, za 24 hodin tam napršelo zhruba 100 litrů na metr čtvereční. Na jihovýchodě Bádenska-Württemberska platí varování před extrémními bouřkami, situace by se měla podle meteorologů zlepšit ve středu.

V alpském podhůří spadlo až devět litrů srážek na metru čtverečním za hodinu, řekla dnes ráno Speicherová. S prudkými dešti je podle ní třeba v oblasti počítat až do středečního rána. Hladiny řek stouply na znepokojivou úroveň i v Bavorsku. Na jihu této největší spolkové země byla omezena regionální železniční doprava.

V dolnosaském Helmstedtu na severu Německa musela být evakuována jednotka intenzivní péče a porodní sál v místní nemocnici. Deník Mitteldeutsche Zeitung informoval, že se propadla střecha porodnice, když se na ní nahromadila voda kvůli ucpanému odvodňovacímu svodu. Podle hasičů se evakuace týkala šesti lidí.

Dál na severu Německa si výjezdy hasičů vyžádaly především údery blesků. V Meklenbursku-Předním Pomořansku zapálily v obci Gnevkow a na baltském ostrově Rujana střechy dvou domů, které jsou po požárech neobyvatelné.

Vytrvalý déšť vyvolal místní povodně také na východě Švýcarska, zasaženo bylo mimo jiné město Sankt Gallen. V Amdenu u jezera Walensee se vylil z břehů místní potok, voda ale podle policie velké škody nezpůsobila. Švýcarští meteorologové v souvislosti s lijáky varovali, že podmáčená půda by v některých oblastech mohla vést k sesuvům.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hororový nález na Slovensku: Ze studny vytáhli dva mrtvé, jedním byl…

16.06.2019 21:58 Aktualizováno Ve městě Senica na západě Slovenska hasiči v sobotu večer vytáhli ze studny muže a ženu, kteří již…

Muslim vyzbrojený nožem ohrožoval hlídku v Lyonu, voják ho postřelil

16.06.2019 21:41 Francouzský voják dnes vystřelil na muže, který nožem ohrožoval hlídku střežící vojenskou nemocnici…

Uprchlíci se stále valí na Evropu, u Libye zastaven člun plný Afričanů

16.06.2019 21:19 Libyjská pobřežní stráž dnes na facebooku oznámila zachránění dalších 91 migrantů z různých…

Protiuprchlická AfD "vybouchla" u voleb, starostou Zhořelce bude kandidát…

16.06.2019 20:15 Sebastian Wippel z Alternativy pro Německo (AfD) se nestane prvním zástupcem této protiimigračně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama