Konec Kurzovy vlády? Rakouský parlament zasedne v pondělí

Předseda rakouského parlamentu Wolfgang Sobotka dnes oznámil, že na příští pondělí svolává mimořádnou schůzi poslanců. Na jejím programu má být opoziční návrh na vyslovení nedůvěry kancléři Sebastianu Kurzovi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sebastian Kurz
doporučujeme

Opoziční strany požadovaly svolání mimořádné schůze už na středu, ale Sobotka z Kurzovy lidové strany (ÖVP) se rozhodl pro pondělí 27. května s tím, že chce dát prostor kampani před volbami do Evropského parlamentu, které se v alpské republice uskuteční v neděli.

V Rakousku se o víkendu rozpadla vládní koalice lidovců a protiimigračních svobodných (FPÖ) po vypuknutí korupčního skandálu kolem dlouholetého předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Rakouští politici nyní řeší, jaká vláda dovede zemi do zářijových předčasných voleb.

V přechodné vládě podle všeho nezůstanou svobodní, protože Kurz už v pondělí ohlásil úmysl odvolat jejich ministra vnitra Herberta Kickla a strana dala najevo, že v takovém případě kabinet opustí všichni její ministři.

Nejistý je však osud i samotného kancléře Kurze a celé jeho vlády. Menší opoziční strana Jetzt totiž navrhuje dát hlasovat o vyslovení nedůvěry Kurzovi. Kickl dnes řekl, že jeho strana návrh podpoří a naznačil, že svobodní budou hlasovat proti Kurzovi. Později ale FPÖ vydala prohlášení, že o tom, zda podpoří návrh na vyslovení nedůvěry kancléři, ještě nerozhodla.

Proti hlasování o vyslovení nedůvěry Kurzovi, případně celé vládě, se dnes po setkání s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem vyslovila s poukazem na potřebu stability předsedkyně opoziční liberální strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová.

Největší opoziční formace, Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) dala najevo, že vyslovení nedůvěry Kurzovi pro ni není prioritou a že by dala přednost tomu, aby lidovecký kancléř odešel dobrovolně a v Rakousku vznikla úřednická vláda.

"Chceme, aby celá přechodná vláda sestávala z expertů, protože věříme, že pouze takové řešení může přinést důvěru a stabilitu v této obtížné fázi," řekl dnes mluvčí šéfky SPÖ Pamely Rendiové-Wagnerové. Odborník by měl podle SPÖ stanout i v čele kabinetu.

Například lídr kandidátky SPÖ pro volby do Evropského parlamentu Andreas Schieder dnes naznačil, že by si v čele vlády dokázal představit exprezidenta Heinze Fischera (SPÖ), lídr kandidátky Zelených Werner Kogler se zase vyslovil pro bývalého eurokomisaře Franze Fischlera (ÖVP).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama