Rada Evropy peskuje Maďarsko: Vyhněte se projevům a kampaním namířených proti migrantům

Rada Evropy dnes důrazně kritizovala porušování lidských práv v Maďarsku, zejména za způsob, jímž se na jeho území zachází s uprchlíky. V této souvislosti rada vyzvala Budapešť ke zlepšení "naléhavé" situace, informovala média.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Maďarsko
doporučujeme

"Porušování lidských práv v Maďarsku má negativní účinek na celý systém ochrany a na právní stát. Mělo by být (toto porušování) bezodkladně řešeno," zdůraznila ve své zprávě komisařka pro lidská práva Rady Evropy Dunja Mijatovičová.

Zprávu komisařka vypracovala mimo jiné na základě poznatků, které získala při únorové návštěvě Maďarska. V dokumentu zejména "důrazně žádá úřady, aby se vyhnuly projevům a kampaním namířených proti migrantům, které rozdmýchávají xenofobní nálady".

"Postoj vlády namířený proti imigrantům a žadatelům o azyl se odrazil v právních předpisech, které ohrožují přijímání žadatelů o azyl a integraci osob, jejichž status uprchlíků byl uznán," zdůraznila komisařka pro lidská práva.

V této souvislosti především poukázala na vytvoření těžkých podmínek pro podávání žádostí o azyl. "Žadatelé jsou nuceni uplatňovat své právo požádat o mezinárodní ochranu ve dvou tranzitních zónách, které se nacházejí na hranici mezi Srbskem a Maďarskem, které jsou od maďarského území oddělené plotem," uvedla Mijatovičová.

Už v únoru po návštěvě Maďarska poukázala na "velké zúžení prostoru pro práci nevládních organizací, obránců lidských práv a novinářů kritických k vládě". Vyzvala přitom vládu premiéra Viktora Orbána, aby "změnila svůj znepokojující kurz" v oblasti lidských práv.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama