Další hlasování o brexitu, Mayová to zkouší už na čtvrtý pokus

Britská premiérka Theresa Mayová dnes představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském parlamentu její brexitovou dohodu s Evropskou unií. Poslanci by podle šéfky vlády měli mít možnost hlasovat o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii, nebo o tom, zda se má konat referendum o "rozvodové" smlouvě. Opozičním labouristům Mayová nabídla i jiné ústupky v podobě dalších záruk ohledně takzvané irské pojistky, bezbariérového obchodu mimo jednotný trh nebo ochrany pracovních míst a životního prostředí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Brexit
doporučujeme

Členy Dolní sněmovny premiérka vyzvala, aby její brexitovou dohodu podpořili. "Říkám důrazně všem poslancům a každé straně: udělala jsem kompromis, a nyní chci to samé od vás," řekla Mayová.

Nově hodlá premiérka hluboce rozdělenému parlamentu v prvním červnovém týdnu předložit nikoli dohodu o podmínkách odchodu z EU, o níž dva roky vyjednávala s Bruselem, ale speciální zákon, který by dohodu včlenil do britského práva. V něm chce právně zakotvit například zmíněné hlasování o referendu a další body.

"Zákon o vystoupení z EU je prostředkem, který Spojené království dostane z EU," uvedla Mayová podle svého mluvčího po dnešním tříhodinovém jednání kabinetu. Text chce vláda podle Mayové zveřejnit v příštích dnech.

Vláda dnešní novinky označila za "významné změny", podle britského tisku ale většinu z nich v různé míře představila už v minulých měsících.

Jestliže poslanci zákon neschválí, ocitne se zřejmě Mayová pod tlakem, aby okamžitě opustila funkci premiérky. Že norma neprojde, je přitom podle agentury Reuters pravděpodobné. Proti zákonu jsou odhodlány hlasovat desítky konzervativních poslanců, podle britského tisku dokonce více než minule. Mayové tak zbývá jediná možnost, a to přesvědčit opoziční labouristy.

Dolní sněmovna už dohodu o rozluce s EU třikrát odmítla. Kvůli tomu byl dvakrát odložen odchod Británie z bloku, plánovaný původně na 29. března. Nový termín je nyní 31. říjen. Minulý týden byl oznámen krach brexitových jednání vlády s labouristy o východisku z brexitového patu.

Mayová dnes přislíbila, že nehledě na výsledek červnového hlasování v parlamentu určí harmonogram svého odchodu. Její dnešní projev, nazvaný "Nová brexitová dohoda - hledání společné řeči v parlamentu", tak komentátoři označují za poslední velký proslov ministerské předsedkyně.

Jedním z bodů kompromisního návrhu jsou další záruky ohledně sporné irské pojistky, která má po brexitu zajistit hladký režim na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskem, členem EU. Právě kvůli tomuto ustanovení brexitové dohody dokument opakovaně neprošel britským parlamentem. Podle kritiků by irská pojistka rozdělila Spojené království a udělala z něj "otrocký stát". Mayová dnes řekla, že vláda by podle jejího plánu měla nově zákonem stanovenou povinnost hledat za toto řešení náhradu. EU ale dala v minulosti najevo, že alternativa se usilovně hledala, ale nikdo s ničím lepším nepřišel.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová jednala v centrále NATO: Slovensko bude dávat 2 % HDP na obranu v…

25.06.2019 15:45 Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu …

Uprchlíci na Sea-Watch jsou zoufalí. Do kauzy se vložil biskup, Salvini ho…

25.06.2019 15:17 Aktualizováno Čtyři desítky neziskových organizací z Evropy se připojily k apelu na italskou vládu, aby nechala…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 14:52 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Rusko může opět hlasovat v Radě Evropy. Ukrajina se urazila, jednání PACE…

25.06.2019 14:42 Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Učinila tak v reakci na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama