Mezi konzervativci plán Mayové na brexit opět nesklízí úspěch

Britská premiérka Theresa Mayová si ohlášením nového plánu na realizaci brexitu podle prvních reakcí politiků nezískala žádné další příznivce a oproti poslednímu hlasování o brexitové dohodě jí naopak zřejmě přibyli odpůrci. Chystaný zákon o "rozvodové dohodě" kritizují probrexitoví konzervativci, opozice i severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), o kterou se vláda Mayové opírá.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová
doporučujeme

"Podpořil jsem premiérku při MV3 (třetí hlasování o brexitové dohodě z 29. března - pozn. ČTK) ve snaze dostat nás ven (z EU)... Tenhle premiérčin projev ale způsobil, že je vyloučené, abych podpořil zákon o brexitové dohodě," napsal na twitteru konzervativní poslanec Simon Clarke ještě během vystoupení ministerské předsedkyně.

Brzy se přidali další představitelé vládní strany a podle webu BuzzFeed News dnes večer počet "rebelů" výrazně vzrostl. Na konci března při třetím hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě premiérku nepodpořilo 34 konzervativních poslanců a jejich počet nyní údajně už zase přesahuje 50.

Podpory se Mayová dočkala pouze od členů své vlády. Podle ministra pro mezinárodní rozvoj Roryho Stewarta je potřeba dohodnuté podmínky brexitu ratifikovat a ukončit tak nejistotu pro podniky. Ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox zase uvedl, že "už nejde jen o brexit, ale o demokracii". "Tohle je okamžik pravdy, můžete dodržet dohodu s voliči, nebo ji porušit. Budou to sledovat a zapamatují si to," vzkázal členům dolní komory parlamentu, která by mohla o ratifikaci brexitové dohody hlasovat v prvním červnovém týdnu.

Očekávanou kritiku vyvolalo dnešní vystoupení Mayové u křídla nejtvrdších "brexitářů" v Konzervativní straně. "Samozřejmě, že budu hlasovat proti této zmatené realizaci ztroskotané dohody," uvedl poslanec Steve Baker. Podle dalšího zastánce jasné odluky od Evropské unie Jacoba Reese-Mogga je nová strategie premiérky horší, než předchozí návrhy. Na twitteru napsal, že je načase odejít z EU bez dohody.

Bývalý konzervativní poslanec Nick Boles, který stranu kvůli neshodám ohledně brexitu na začátku roku opustil, si posteskl, že Mayová se snaží oslovit opoziční poslance až nyní. "Kdyby Theresa Mayová s tímto projevem přišla před dvěma lety, byli bychom už venku z EU. A Nigel Farage by hrál golf na Floridě," citoval jej deník The Times.

Několika návrhy, které se týkají tzv. irské pojistky, se dnes Mayová snažila také rozptýlit obavy strany DUP. Lídr jejího poslaneckého klubu v britském parlamentu Nigel Dodds ale v reakci uvedl, že na zásadních nedostatcích brexitové dohody premiérčina strategie nic nemění.

Šéfka opoziční Skotské národní strany a skotská ministerská předsedkyně Nicola Sturgeonová pak zpravodajské společnosti BBC řekla, že jejích 35 poslanců v britském parlamentu nikdy nezvedne ruku pro odchod z EU a z jednotného unijního trhu. "Jak premiérka sama řekla, budou-li poslanci hlasovat proti tomuto zákonu, budou hlasovat proti brexitu. Přesně tohle SNP udělá," dodala na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO vyhrožuje Rusku tvrdou reakcí. Rozmístí v Evropě jaderné zbraně?

25.06.2019 13:12 Aktualizováno Severoatlantická aliance chystá společnou reakci v případě, že Rusko nezačne dodržovat dohodu o…

Británie v šoku: Výmysly Harryho a Meghan stály daňové poplatníky miliony…

25.06.2019 12:06 Princ Harry a vévodkyně Meghan utratili 2,4 milionů liber z kapes britských daňových poplatníků na…

Merkelová má problémy kvůli uprchlíkům? Z rozvědky zní jasný požadavek

25.06.2019 11:37 Aktualizováno Bývalý šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV)  Hans-Georg Maassen chce prošetřit kroky…

Poprask ve Francii: Muslimky se koupaly v burkinách. Lidé se radují,…

25.06.2019 11:14 Aktualizováno Řada francouzských bazénů zakázala nosit muslimské plavky burkini. Muslimské ženy se však vůči tomu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama