Corbyn odmítá podpořit nové brexitové návrhy

Labouristická strana nemůže podpořit nově ohlášený brexitový plán britské premiérky Theresy Mayové, protože se nijak zásadně neliší od připravné dohody s Evropskou unií o odchodu Británie z evropského bloku, kterou britská Dolní sněmovna již třikrát odmítla. V reakci na dnešní projev předsedkyně vlády to uvedl lídr hlavní opoziční strany Jeremy Corbyn. Zákon o "rozvodové dohodě" podle něj nemá šanci projít, pokud jej vláda na začátku června předloží ke druhému čtení, jak nyní slibuje.

Přidejte svůj názor

Jeremy Corbyn
doporučujeme

"Nemůžeme tento zákon podpořit, protože je to v podstatě jen předělávka toho, o čem jsme již diskutovali, a nepřináší žádný zásadní posun ohledně sladění s (unijním) trhem nebo celní unie," řekl Corbyn. Zdůraznil, že Mayová nezměnila stanovisko pokud jde o přechod do trvalé celní unie s EU po brexitu a nabízí pouze dočasné opatření.

Corbyn jako další překážku pro podporu vlády uvedl její nestabilitu a zpochybnil schopnost kabinetu nový zákon prosadit. "Premiérka už naznačila, že opustí svou funkci a řada jejích vlastních poslanců už uvedla, že ten zákon nemůže podpořit. Neumím si představit, jak by mohl uspět, tak nebo tak. Ne, nepodpoříme ho," dodal.

Mayová podle britských médií svou dnešní nabídkou cílila hlavně na labouristické poslance, kteří podporují odchod Británie z Evropské unie. Ani první reakce řadových poslanců hlavní opoziční strany pro ni ale nejsou povzbudivé. Reportér televize ITV Paul Brand například citovalposlankyni Lisu Nandyovovou, která sliby Mayové ohledně celní unie označila za "prázdný šek". "Opravdu nevím, koho dnes Mayová potěšila," komentoval situaci Brand.

Corbyn nicméně v prohlášení zaslaném novinářům uvedl, že bude se svými stranickými kolegy detaily nového brexitového zákona důkladně zkoumat, až jej vláda předloží. Klíčové hlasování ve druhém čtení je zatím v plánu v týdnu od 3. června.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zakáže vývoz ručních zbraní mimo EU a NATO, výjimku dostanou jen…

24.06.2019 19:43 Po několika měsících sporů se německá ministerstva shodla na zpřísnění podmínek pro vývoz zbraní,…

Írán odmítá propustit britskou "špiónku". Vydírat se nenecháme, vzkázal do…

24.06.2019 19:28 Írán dnes znovu odmítl opakovanou výzvu Británie k propuštění humanitární pracovnice, 41leté Britky…

Políček Polsku. Snížit důchodový věk soudců je protiprávní, rozhodl soud EU

24.06.2019 19:12 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dospěl k závěru, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro…

Tusk v koncích? Jednání o novém vedení EU krachla, v Německu se rodí další…

24.06.2019 18:49 Žádný zjevný průlom nepřineslo dnešní jednání předsedy Evropské rady Donalda Tuska se zástupci čtyř…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama