Skandál Svobodných v Rakousku: Poslanec se obává dalších kompromitujících materiálů

Někdejší poslanec rakouských svobodných (FPÖ) Johann Gudenus, který se spolu s nyní již bývalým vicekancléřem Heinzem-Christianem Strachem (FPÖ) stal ústřední postavou korupční aféry, se obává zveřejnění dalšího kompromitujícího materiálu o sobě. To v rozhovoru s agenturou APA označil za jeden z důvodů, proč se rozhodl odejít z politiky i ze strany.

Přidejte svůj názor

Heinz-Christian Strache
doporučujeme

Gudenus se Strachem na tajně pořízeném videu s domnělou neteří ruského oligarchy debatují o možnostech, jak získat rakouské státní zakázky, pokud lidé kolem této ženy pomohou svobodným k vítězství ve volbách. Setkání se konalo v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza, nahrávka byla ale zveřejněna až minulý týden v pátek.

"Omámený, naivní a důvěřivý - v této kombinaci skutečné neštěstí," řekl Gudenus o videu. "Je mi skutečně líto, že jsem tuto jednorázovou schůzku na Ibize spoluorganizoval, a tím Heinze-Christiana Stracheho vůbec poprvé s touto kauzou spojil," uvedl.

Ke schůzce poznamenal, že se konala v době, kdy sám procházel složitým obdobím. "Vyčerpaný, přepracovaný, blízko vyhoření a v osobní krizi. Málo spánku, příliš alkoholu spolu s energetickými nápoji a psychotropními substancemi, abych bojoval s vnitřním napětím a neklidem," řekl. Dodal, že si nepamatuje, co v takových stavech činil. Je proto možné, že se objeví další materiál, který ho zachytil v kompromitujících situacích.

"Tím se ale viny nezříkám," uvedl s tím, že se Strachemu, jeho rodině i FPÖ omlouvá, že nevědomky zorganizoval schůzku, která se ukázala být pastí. Dodal také, že příliš pozdě hledal odbornou pomoc, díky které překonal náročné období svého života, za které se stydí.

V rozhovoru s listem Die Presse pak Gudenus řekl, že se o existenci kontroverzního videa dozvěděl asi dva týdny před zveřejněním. Na dotaz, zda byl vydírán, odpověděl, že ne.

K událostem před schůzkou na Ibize uvedl, že v rámci soukromého setkávání s přáteli ve Vídni se dvakrát či třikrát viděl i se zmíněnou domnělou neteří ruského oligarchy, která projevila zájem o jeho pozemek. Na otázku, zda neměl podezření, že jde o léčku, odpověděl, že takové obavy zmínil Strache. Gudenus to ale odmítl s odkazem na to, že o účastnících setkání měl povědomí z dřívějška.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 18:18 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

Corbyn na odstřel? Mezi labouristy to vře, ozval se muslimský starosta…

13.12.2019 18:04 Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes oznámil, že stranu v žádných dalších…

Změny v britské vládě? Johnson porušil povolební tradici, vyčká do pondělí

13.12.2019 17:54 Aktualizováno Úřad staronového britského premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v…

Konference OSN o klimatu po dvou týdnech nemá žádný výsledek

13.12.2019 17:53 Navzdory tomu, že dnes má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama