Zelenskyj chce mírovou smlouvu s Ruskem, připravuje se referendum

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá případnou mírovou smlouvu s Ruskem předložit ke schválení všelidovému referendu. Řekl to dnes ve vysílání televize 112 Ukrajina. Smlouva by se podle předpokladů měla týkat urovnání krize v Donbasu. Kyjev rovněž po Moskvě žádá návrat Krymského poloostrova anektovaného Moskvou před pěti lety, což ale Rusko vylučuje.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"K otázce dosažení mírové dohody s Ruskem: Zvažujeme, že ji předložíme všelidovému referendu, aby o ní hlasovali nejen poslanci a prezident, ale aby rozhodl i ukrajinský lid," řekl Zelenskyj.

O míru v Donbasu jednají v běloruském Minsku zástupci Ukrajiny, Ruska a obou povstaleckých republik, vyhlášených v části Doněcké a Luhanské oblasti.

Rozhovory zaštiťují státy takzvané normandské čtyřky, která sdružuje nejvyšší představitele Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Hlavním výsledkem jednání byla minská mírová dohoda z roku 2015, která stanoví podmínky ukončení bojů a počítá i se zvláštním statusem separatistických zón.

Konflikt si zatím vyžádal kolem 13.000 mrtvých a několik milionů lidí válka vyhnala z domovů. Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z porušování minských dohod; navzdory vytvoření nárazníkového pásma mezi ukrajinskou armádou a povstalci zůstává donbaská fronta neklidná.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v britské vládě? Johnson porušil povolební tradici, vyčká do pondělí

13.12.2019 17:54 Aktualizováno Úřad staronového britského premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v…

Konference OSN o klimatu po dvou týdnech nemá žádný výsledek

13.12.2019 17:53 Navzdory tomu, že dnes má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25),…

Nová populistická strana v Rakousku? Strache by mohl slavit politický…

13.12.2019 16:28 Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache už není členem protiimigrační Svobodné strany…

Co bude po brexitu? Summit EU řešil vztahy s Británií. Zde jsou závěry

13.12.2019 15:44 Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama