Skandál rakouské politiky na Ibize: Právník odhalil detaily

Schůzky, které nakonec vyústily ve vznik skandálního videa s šéfem rakouských svobodných (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem, zprostředkovával vídeňský právník. Řekl to rakouskému deníku Kurier bývalý politik FPÖ Johann Gudenus, který se na videu z roku 2017 také objevil a předchozích schůzek s domnělými zástupci rodiny ruského oligarchy se účastnil. Podle deníku Österreich je oním právníkem Ramin M., který se specializuje na nemovitosti. Kurier ve svém článku jméno právníka neuvádí, ale redakce jeho totožnost zná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Heinz-Christian Strache hovoří po volbách v roce 2010 (Thomas Prenner)
doporučujeme

"Jedna realitní makléřka, která se s námi už dlouho přátelí, zavolala a řekla: Někdo má zájem o váš lovecký pozemek," objasnil Gudenus v rozhovoru s rakouským listem prvopočátek kontaktů s některými aktéry videa. "Právník pak zajistil další kontakt, potvrdil mi, že totožnosti dam a pánů jsou pravé," řekl dále Gudenus, který na videu ze španělského ostrova Ibiza pro tehdejšího šéfa FPÖ Stracheho tlumočí.

První vídeňská schůzka, jíž se údajně zúčastnila i domnělá neteř ruského oligarchy z pozdějšího videa, se uskutečnila 24. března 2017. Zúčastnil se jí i zmíněný právník, ale na pozdější schůzce na Ibize nebyl.

První schůzka Tajany a Johanna Gudenusových s údajnou neteří ruského oligarchy Aljonou Makarovovou a s jejím obchodním partnerem Julianem Th. se podle deníku Österreich uskutečnila v luxusní restauraci Le Ciel na třídě Kärntner Ring. Údajná Ruska přijela Mercedesem Maybach i s šoférem a ochrankou.

Původně šlo jen o prodej pozemku Gudenusových. Podle Johanna Gudenuse se pak uskutečnily ještě dvě nebo tři schůzky. Zmíněný právník dokládal platební schopnost údajné zámožné Rusky i tím, že "mával" výpisy z jejího účtu a hovořil o jejích převodech. Znají se prý už dlouho.

Když Ruska, která chtěla v Rakousku investovat 350.000 eur (asi devět milionů korun), začala hovořit o svém oblíbeném ostrově Ibiza, byla další schůzka naplánována tam, neboť Ibiza je také oblíbeným ostrovem Gudenuse a rovněž Stracheho.

Na Ibize tak vzniklo video, na němž Strache před volbami v roce 2017 hovoří s údajnou příbuznou ruského oligarchy o možném nezákonném financování strany a o přidělování zakázek výměnou za volební pomoc.

Video, zveřejněné minulý pátek německými médii, vyvolalo v Rakousku vážnou vládní krizi, když dosavadní koaliční vládu lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze opustili ministři z FPÖ. Ze svých funkcí předsedy FPÖ a vicekancléře odstoupil i Strache, Gudenus ze strany vystoupil a Rakousko směřuje k předčasným volbám.

Skuteční iniciátoři schůzky, která byla na politiky FPÖ zjevně nastražena jako léčka, jsou zatím neznámí. V médiích se hovořilo i o tom, že natočení videa z Ibizy má na svědomí německý satirik Jan Böhmermann, který o jeho obsahu veřejně hovořil v náznacích již v dubnu. Předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (CDU) zase naznačil, že video nese znaky práce tajných služeb.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Labi se srazila česká nákladní loď s přívozem

17.06.2019 20:55 V Německu se na Labi srazily česká nákladní loď s přívozem pro auta. Rozhlasová a televizní stanice…

Britský ministr vnitra sestřelil Trumpa. Poslal ho do háje

17.06.2019 18:59 Americký prezident Donald Trump by měl přestat zasahovat do vnitropolitických otázek Británie a…

Daňové podvody? Tusk musel vypovídat ve vlasti, poslanci PiS ho grilovali

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vypovídá jako svědek před…

Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

17.06.2019 17:36 Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama