Bude se hlasovat o další brexitové dohodě? Ministr naznačil, že Mayová dohodu ani nepředloží

Britský ministr životního prostředí Michael Gove dnes naznačil, že premiérka Theresa Mayová možná parlamentu na začátku června nepředloží napočtvrté svou brexitovou dohodu. V rozhovoru s BBC třikrát odmítl potvrdit, že se tak stane, a dodal, že vláda o tom bude v následujících dnech "přemýšlet". Uvnitř vládních konzervativců zatím zesílil tlak na Mayovou, aby funkci opustila okamžitě.

Přidejte svůj názor

Gove, Michael
doporučujeme

Mayová v úterý ve snaze získat pro svou dohodu opoziční labouristy představila návrhy, které vláda prezentovala jako "významné změny" v brexitové dohodě. Poslanci by například podle šéfky vlády měli mít možnost hlasovat o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii, nebo o tom, zda se má konat referendum o "rozvodové" smlouvě.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale nabídku Mayové, která měla uspokojit klíčové požadavky jeho strany, vzápětí odmítl. Podle něj nepřinesla žádný posun. Mayová se dnes na Corbyna obrátila ještě v osobním dopise s žádostí o podporu. Červnové hlasování v něm označila za "poslední šanci zajistit brexit".

Zmínka o druhém referendu, potvrzujícím brexitovou dohodu, popudila mnoho konzervativních poslanců. Podle nejnovější bilance serveru BuzzFeed od úterý vrostl počet zákonodárců Konzervativní strany, kteří se rozhodli dohodu nepodpořit. Naposledy proti ní hlasovalo 34 poslanců vládní strany, nově se tak chystá učinit 69 konzervativních členů Dolní sněmovny.

V souvislosti s úterním fiaskem také sílí tlak na Mayovou, aby svůj úřad co nejdříve opustila. Večer se sejde takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany. Vlivný poslanec Nigel Evans se na schůzi podle britského tisku pokusí docílit změny stranických pravidel, která by umožnila okamžité hlasování o nedůvěře Mayové jako šéfce strany. Sama Mayová minulý týden přislíbila, že harmonogram svého odchodu určí po červnovém hlasování v parlamentu nehledě na jeho výsledek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Strach v Německu: Útočník vpíchl dívce (13) jedovatou látku, může udeřit…

15.11.2019 16:18 Německá policie pátrá po útočníkovi, který ve čtvrtek vpíchl 13leté dívce do těla neznámou látku.…

Příbuzní zažili na pohřbu šok. Z rakve se ozvalo klepání a hlasy, nebožtík…

15.11.2019 16:16 Doslova šok zažili příbuzní zesnulého irského vojáka Shaye Bradleyho. Na pohřbu se totiž z jeho…

Políček separatistům. Nezávislost chce stále méně Katalánců

15.11.2019 15:21 Nezávislost Katalánska si podle posledního průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama