Bude se hlasovat o další brexitové dohodě? Ministr naznačil, že Mayová dohodu ani nepředloží

Britský ministr životního prostředí Michael Gove dnes naznačil, že premiérka Theresa Mayová možná parlamentu na začátku června nepředloží napočtvrté svou brexitovou dohodu. V rozhovoru s BBC třikrát odmítl potvrdit, že se tak stane, a dodal, že vláda o tom bude v následujících dnech "přemýšlet". Uvnitř vládních konzervativců zatím zesílil tlak na Mayovou, aby funkci opustila okamžitě.

Přidejte svůj názor

Gove, Michael
doporučujeme

Mayová v úterý ve snaze získat pro svou dohodu opoziční labouristy představila návrhy, které vláda prezentovala jako "významné změny" v brexitové dohodě. Poslanci by například podle šéfky vlády měli mít možnost hlasovat o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii, nebo o tom, zda se má konat referendum o "rozvodové" smlouvě.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale nabídku Mayové, která měla uspokojit klíčové požadavky jeho strany, vzápětí odmítl. Podle něj nepřinesla žádný posun. Mayová se dnes na Corbyna obrátila ještě v osobním dopise s žádostí o podporu. Červnové hlasování v něm označila za "poslední šanci zajistit brexit".

Zmínka o druhém referendu, potvrzujícím brexitovou dohodu, popudila mnoho konzervativních poslanců. Podle nejnovější bilance serveru BuzzFeed od úterý vrostl počet zákonodárců Konzervativní strany, kteří se rozhodli dohodu nepodpořit. Naposledy proti ní hlasovalo 34 poslanců vládní strany, nově se tak chystá učinit 69 konzervativních členů Dolní sněmovny.

V souvislosti s úterním fiaskem také sílí tlak na Mayovou, aby svůj úřad co nejdříve opustila. Večer se sejde takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany. Vlivný poslanec Nigel Evans se na schůzi podle britského tisku pokusí docílit změny stranických pravidel, která by umožnila okamžité hlasování o nedůvěře Mayové jako šéfce strany. Sama Mayová minulý týden přislíbila, že harmonogram svého odchodu určí po červnovém hlasování v parlamentu nehledě na jeho výsledek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama