Skandál v Holandsku. Ministr rezignoval, měl skrývat informace o kriminálních činech migrantů

Nizozemský ministr pro azyl Mark Harbers rezignoval poté, co během rozpravy poslanci byl obviněn z toho, že skrýval údaje o kriminálních činech migrantů. V jím přeložené zprávě byly trestné činy jako znásilnění a vražda umístěny pod rubriku „jiné“.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Harbers předložil nizozemskému parlamentu zprávu, která obsahovala informace o zločinech spáchaných žadateli o azyl. Různé přestupky, jako například krádeže, měly své vlastní oddělené kategorie, ale vážné trestné činy jako sexuální napadení a vraždy byly zařazeny do kategorie „jiné“.

„Nejsem za tuto zprávu zodpovědný nejen podle zákona, ale cítím se zodpovědný (za zprávu osobně)“, řekl Harbers, který byl obviněn, že se pokusil skrýt citlivé informace o kriminálních činech žadatelů o azyl. Dle něj státní úředníci neuvedli všechny údaje, protože se báli, že by mohly vést k zmatku.

Server DutchNews.nl poukazuje, že podle zprávy z minulého týdne „falešní“ žadatelé o azyl, kteří přišli z tzv. bezpečných zemí, konkrétně Maroka a Alžírska, byli zodpovědní za téměř polovinu z 4 600 incidentů vyžadujících zásah policie. Zatímco většina případů zahrnovala krádeže nebo kapsářství, policie také zaznamenala případy fyzického zneužívání, výhružného chování a dalších 1 000 incidentů uvedených jako „jiné“.

Dle novin De Telegraaf pod tuto rubriku spadá 79 možných sexuálních trestných činů, včetně 47 případů sexuálního napadení, pěti obvinění ze zneužívání dětí a čtyři údajná znásilnění a řada dalších násilných trestných činů včetně 31 vražd.

Nizozemský premiér Mark Rutte na svém twitterovém účtu napsal, že Harbersovo rozhodnutí „respektuje“, ale že „je neuvěřitelně politováníhodné, že se kabinet musí rozloučit s takovým talentovaným a angažovaným liberálem“.

Německá stanice Deutsche Welle upozorňuje, že pro Rutteho skandál představuje menší politickou krizi, jak se pokouší odvrátit nárůst vlivu euroskeptických stran v Evropském parlamentu i v nizozemské politice. Rutteho koalice před dvěma měsíci utrpěla ponižující porážku, když provinční volby vyhrála euroskeptické a protiimigrační Fórum pro demokracii, které se tak stalo největší stranou v nizozemském senátu. Očekává se, strana porazí Rutteovi liberály i ve volbách do Evropského parlamentu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kanárské ostrovy dorazilo už osmkrát víc migrantů než loni, španělská…

19.10.2020 17:13 Na Kanárské ostrovy dorazilo o tomto víkendu z Afriky na 560 migrantů a další tři desítky běženců u…

Belgie zavřela restaurace. Školy fungují, děti nejsou podle expertky …

19.10.2020 16:56 Zavřené restaurace a kavárny, povinnost pracovat z domova, pokud je to možné, či zákaz nočního…

Polsko chystá na stadionu nemocnici pro pacienty s covidem-19

19.10.2020 16:46 Aktualizováno Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním…

Německo má 4325 nových infekcí covid, mezi ohniska se zařadil i Hamburk

19.10.2020 15:27 Aktualizováno Německo za posledních 24 hodin eviduje 4325 nových případů nákazy koronavirem, informoval dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama