Rakousko má novou vládu, zkompromitovaní členové byli nahrazeni

Nestraničtí experti dnes nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze dosavadní členy Svobodné strany Rakouska (FPÖ), kteří podali demisi po korupčním skandálu FPÖ. V kabinetu tak zasednou čtyři noví ministři a post vicekancléře převezme po nyní už bývalém šéfovi protiimigračních svobodných Heinzi-Christianu Strachem ministr financí Hartwig Löger z lidové strany (ÖVP).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

Nové členy vlády dnes odpoledne jmenoval Alexander Van der Bellen. Rakousko tak má nyní menšinovou poloúřednickou vládu ovládanou lidovou stranou. Rekonstruovaný kabinet, který se dnes sešel ke svému prvnímu zasedání, ale nemá jisté, že se mu v této podobě podaří přežít do pravděpodobně zářijových předčasných voleb. Kurzovi totiž v pondělí hrozí hlasování parlamentu o nedůvěře.

Dnešní změny v Kurzově vládě se týkají zejména čtyř ministerstev. Novým ministrem vnitra se stal bývalý předseda rakouského nejvyššího soudu Eckart Ratz, který tak nahradil jednu z dosavadních nejvýraznějších a také nejkontroverznějších tváří FPÖ Herberta Kickla.

Ministrem obrany je nově dosavadní zástupce náčelníka generálního štábu rakouské armády Johann Luif. Úřadujícího šéfa FPÖ Norberta Hofera vystřídala v čele dopravy Valerie Hacklová, dosavadní šéfka řízení letového provozu Austro Control. Ministrem sociálních věcí je nyní Walter Pöltner, který na ministerstvu už působil v pozici vysokého úředníka.

Stracheho na postu vicekancléře nahradil ministr financí Löger. Kompetence v oblasti sportu a veřejné služby, které dosud náležely vicekancléři, převezme ministryně pro otázky rodiny Juliane Bognerová-Straussová (ÖVP).

Nové obsazení vládních postů bylo nutné poté, co Kurz odvolal Kickla a následně na vlastní žádost vládu opustili i ostatní ministři z FPÖ. Ve vládě, která má zemi po rozpadu koalice lidovců a svobodných dovést k předčasným volbám, zůstává ministryně zahraničí Karin Kneisslová, kterou do kabinetu vyslala FPÖ jako nestraničku.

Rakousko se ocitlo ve vládní krizi poté, co německý týdeník Der Spiegel a deník Süddeutsche Zeitung minulý pátek zveřejnily video, zachycující tehdejšího šéfa svobodných Stracheho před parlamentními volbami v roce 2017 při korupčním jednání. Strache na nahrávce hovoří s domnělou příbuznou ruského oligarchy mimo jiné o přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

O tom, zda samotný Kurz nynější vládní krizi ustojí, rozhodnou v pondělí poslanci Národní rady, zejména ti z FPÖ a hlavně z největší opoziční formace, Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ). Ani jedna z nich se přitom dosud jasně nevyjádřila, jak bude v pondělní hlasovat a SPÖ už naznačila, že se rozhodne až na poslední chvíli v pondělí.

SPÖ přitom příkře kritizuje Kurzův postup po propuknutí vládní krize. Naposledy její představitelé kancléři vytkli, že s SPÖ vůbec nekonzultoval výběr odborníků do své vlády. Předsedkyně SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová už dříve podotkla, že odstoupit by měl dobrovolně celý kabinet včetně Kurze.

Tajemník SPÖ Thomas Drozda dnes oznámil, že strana na Kurze podává žalobu, protože šéf lidovců několikrát sociální demokraty nařkl, že za video kompromitující politiky FPÖ nastražili právě oni, konkrétně jejich bývalý izraelský poradce Tal Silberstein. Například v rozhovoru s deníkem Kronen Zeitung Kurz řekl, že sociální demokracie v předvolebních kampaních opakovaně Silbersteina pověřovala "organizováním právě takových akcí s cílem odstavit politické soupeře".

Už rakouskou předvolební kampaň v roce 2017 přitom poznamenala aféra s falešnými facebookovými profily, které měly očernit favorita voleb Kurze a které pocházely z okruhu Silbersteina.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věří lidé očkování? Výsledky celosvětového průzkumu jsou zarážející

19.06.2019 10:58 Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny…

Genderová rovnost pronikla do televize ITV: Už žádné pořady jen od mužů

19.06.2019 07:35 Britská televize ITV už si u svých scenáristů neobjedná žádný pořad, na němž by se podíleli…

"Pořádně ukřičený binec." Británie z EU neodejde 31. října? Debata se…

19.06.2019 07:17 Pětice zbývajících kandidátů na post lídra britské Konzervativní strany prezentovala v úterý večer…

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama