Katalánští poslanci můžou přijít o mandát, španělská prokuratura chystá žalobu

Španělská prokuratura dnes požádala nejvyšší soud, aby pozastavil výkon mandátů katalánským zákonodárcům zvoleným do nového parlamentu. Pětice separatistů obviněných ze vzpoury poprvé zasedla do svých křesel v úterý, podle prokuratury je to však v rozporu se zákonem. Vedení parlamentu nyní čeká, jak rozhodne soud, informovala španělská média.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Čtveřice poslanců včetně bývalého katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase a jeden senátor byli do parlamentu zvoleni na konci dubna bez ohledu na to, že jsou dlouhodobě drženi ve vazbě. Za obvinění související s předloňským referendem za nezávislost Katalánska jim hrozí až 25 let vězení.

Zákon, podle něhož jsou katalánští politici souzeni, podle prokuratury zároveň zakazuje, aby vykonávali veřejné funkce a soud by jim proto měl jejich výkon co nejdříve pozastavit.

Podle listu La Vanguardia však okolo zmíněné pětice panují nejasnosti, neboť nejvyšší soud se nedávno vyjádřil, že rozhodnout o přerušení výkonu funkcí by mělo vedení parlamentních komor. Soud nechtěl do složení parlamentu zasahovat, neboť by se to dalo vykládat jako vměšování soudní moci do politiky.

Do čela Kongresu poslanců i Senátu byli v úterý zvoleni katalánští socialisté, což je vykládáno jako vstřícné gesto premiéra Pedra Sáncheze vůči tomuto autonomnímu regionu. Předsedkyně dolní komory Meritxell Batetová dnes odeslala nejvyššímu soudu dotaz, jak se má v případě poslanců zachovat.

Pokud by byly mandáty čtveřice Katalánců skutečně pozastaveny, sníží to absolutní většinu v dolní komoře, čímž se může usnadnit získání důvěry novému premiérovi, kterým bude pravděpodobně opět Sánchez. Celá pětice se též může svých mandátů vzdát ve prospěch některého ze stranických kolegů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věří lidé očkování? Výsledky celosvětového průzkumu jsou zarážející

19.06.2019 10:58 Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny…

Genderová rovnost pronikla do televize ITV: Už žádné pořady jen od mužů

19.06.2019 07:35 Britská televize ITV už si u svých scenáristů neobjedná žádný pořad, na němž by se podíleli…

"Pořádně ukřičený binec." Británie z EU neodejde 31. října? Debata se…

19.06.2019 07:17 Pětice zbývajících kandidátů na post lídra britské Konzervativní strany prezentovala v úterý večer…

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama