Padne premiérka? Dnes se rozhodne o osudu Mayové.

Už dnes večer by po jednání vlivného výboru britských konzervativních poslanců mohl být o něco jasnější osud premiérky Theresy Mayové, která čelí výzvám, aby úřad opustila. Média spekulují o tom, že ministerská předsedkyně by pod tlakem ministrů a dalších stranických kolegů mohla sama slíbit brzkou rezignaci. V opačném případě je ve hře možnost, že konzervativní poslanci budou znovu hlasovali o jejím sesazení. K tomu by ovšem takzvaný Výbor 1922, který se sešel v 16:00 místního času (17:00 SELČ), musel změnit pravidla Konzervativní strany.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová
doporučujeme

Zásadní bude zřejmě to, co vedení poslaneckého klubu řekl jeden z hlavních poradců premiérky Julian Smith, který na zasedání zamířil krátce po 17:00 místního času. Předseda Graham Brady má jeho sdělení tlumočit všem členům výboru, který tvoří poslanci Konzervativní strany bez vládních funkcí.

Někteří zákonodárci požadují, aby předsednictvo klubu mimořádně umožnilo nové hlasování, v němž by mohli vyslovit nedůvěru Mayové jako lídryni strany. Stoupenci tvrdší podoby brexitu se ji takto neúspěšně pokusili sesadit loni v prosinci a podle platných stranických pravidel se nové hlasování o nedůvěře může konat až po 12 měsících od toho posledního.

S Mayovou dnes také podle britských novinářů jednala skupina ministrů nespokojená s návrhem brexitového zákona, který premiérka představila v úterý. Ohlášený plán podle probrexitových členů kabinetu neodráží předchozí dohodu ze schůze vlády a zachází příliš daleko v otázce konání nového referenda o brexitu.

Vícero novinářů v posledních hodinách informovalo o "zvěstech", že premiérka večer promluví k veřejnosti ze svého sídla v Downing Street. Její kancelář ale tyto spekulace odmítá.

Podle týden starého vyjádření šéfa poslaneckého klubu Bradyho slíbila Mayová, že harmonogram svého odchodu z funkce předloží až po hlasování Dolníé sněmovny o prováděcím zákoně k brexitové dohodě. To plánuje mezi 3. a 7. červnem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama