Kiska a Pellegrini vyzdvihli EU a vybídli Slováky k účasti ve volbách

Na výhody vyplývající Slovensku z členství v Evropské unii dnes poukázali vrcholní slovenští politici v televizních projevech, ve kterých zároveň vybídli obyvatele země k účasti v nadcházejících eurovolbách. Před pěti lety byla volební účast při volbách Evropského parlamentu z celé EU nejnižší právě na Slovensku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

"Projekt Evropské unie je úžasný projekt. Je to nejen projekt hospodářského rozvoje a solidarity, ale i projekt svobody, volnosti a nezapomínejme, že i míru," zdůraznil prezident Andrej Kiska. Jeho vystoupení stejně jako projevy předsedy parlamentu a premiéra večer odvysílal na svém hlavním televizním kanálu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Podle Kisky pokud nepůjde volit ta skupina lidí na Slovensku, která oceňuje členství v EU, mohou v době různých názorů na směřování EU převážit hlasy politiků či extremistů, kterým společná Evropa překáží.

"My, občané, musíme ukázat, že toto je naše Evropa, že nám na jejím osudu a budoucnosti záleží," řekl slovenský prezident. Připomenul, že před pěti lety se eurovoleb v zemi pod Tatrami zúčastnilo jen 13 procent voličů.

Podle politologů a sociologů by v evropských volbách na Slovensku mohly uspět zejména koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu, ale také krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která se dlouhodobě vůči EU vymezuje. Ústup z dřívějších pozic patrně zaznamená nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie.

"Možná si přínos unie pro náš každodenní život někdy neuvědomujeme. Unie se svými prostředky se výrazně podílí na tom, abychom co nejrychleji doháněli její nejvyspělejší země," uvedl premiér Peter Pellegrini.

Předseda slovenské vlády se zmínil o budování a rekonstrukci silnic, škol, školek a další infrastruktury s využitím unijních peněz. "Je to skutečná evropská pomoc v hodnotě mnoha miliard eur, která má kořeny v evropských hodnotách solidarity a která je přítomná hlavně v regionech, jež ji nejvíce potřebují," řekl. Dodal, že bez unijních peněz by si země z vlastních zdrojů mnoho užitečných projektů dovolit nemohla.

Nepružnost či pomalé rozhodování EU jsou podle Pellegriniho daní za to, že unie je seskupením národních států. "Určitě potřebujeme napravit některé deformace, které časem v unii zdomácněly, stejně jako v každém jejím členském státě. Pokud se má nový Evropský parlament o takové změny pokusit, musí být v první řadě veden cílem zachování a rozvíjení evropské spolupráce. Nikoli jejím rozbitím a zničením," řekl předseda slovenské vlády. Doplnil, že jen silná a jednotná EU zaručuje slovenskému národu budoucnost a perspektivu.

Podle šéfa slovenské sněmovny Andreje Danka ke zlepšení situace na Slovensku přispěl i vstup země do EU. Za důležité označil, aby voliče zastupovali lidé, kteří prosazují myšlenky demokracie a svobody. Danko řekl, že i díky Slovensku se v EU začalo hovořit například o dvojí kvalitě potravin.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama