Porošenko je pronásledován? Exprezident si stěžuje

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se cítí být "politicky pronásledován" kvůli tomu, že se hned po odchodu z nejvyšší funkce na začátku týdne stal objektem několika vyšetřování. V krocích úřadů vidí počátek kampaně před parlamentními volbami. Za obviněními proti němu prý stojí "pátá kolona", tedy domácí zrádci, a Rusko.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Porošenko dosud nebyl z ničeho obviněn. Úřady podle médií podnikají předběžná vyšetřování ohledně trestního oznámení od bývalého zástupce šéfa prezidentské kanceláře za dob Viktora Janukovyče, že se Porošenko loňským vyhlášením "válečného stavu" dopustil vlastizrady. Speciální protikorupční prokuratura zase zkoumá údajné zásahy Porošenka jako hlavy státu do kauzy okolo rozkrádání státní prostředků v energetice.

"Toto politické pronásledováním hodnotím jako začátek parlamentní volební kampaně. Obvinění nevznášejí mí nepřátelé, ale nepřátelé Ukrajiny," řekl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina.

"Pátá kolona" se podle něj například snaží přesunout z Ruska na ukrajinské úřady vinu za incident v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a zajali ukrajinské námořníky. Kvůli incidentu Porošenko vyhlásil na měsíc "válečný stav", který se však týkal jen regionů na východě Ukrajiny.

Porošenko ujistil, že je připraven nést zodpovědnost za své činy, rozhodnutí a rozkazy ve funkci prezidenta a vrchního velitele; díky těmto krokům se podle něj "podařilo osvobodit dvě třetiny okupovaných území" v Donbasu na východě Ukrajiny, kde si konflikt s proruskými separatisty od jara 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých. "Jsem připraven nést odpovědnost za tento 'zločin'," prohlásil s tím, že stejně tak je připraven nést odpovědnost za zákon o ukrajinštině jako státním jazyku či za vymanění ukrajinské pravoslavné církve z podřízenosti Moskvě.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama