Velká voda netrápí jen Česko a Německo. Záplavy hrozí i v Polsku a na Slovensku

Po vydatných deštích, které na začátku týdne v Německu zvedly hladinu některých řek, se situace zklidnila. V noci na dnešek už hasiči nevyjížděli k žádnému většímu zásahu, uvedla agentura DPA. Místní záplavy teď postihly jihovýchod Polska, výstrahu prvního a druhého povodňového stupně vydali dnes meteorologové i pro obce na severu Slovenska.

Přidejte svůj názor

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Voda téměř všude klesla," uvedl dnes mluvčí policie středoněmeckého města Kassel, kde se ulice v úterý ocitly pod vodou. Poslední ulice, která byla uzavřená kvůli velké vodě se podle něj otevřela dnes ráno.

Také v dalších oblastech spolkové země Hesensko, v níž Kassel leží, nemuseli už v noci na dnešek hasiči vyjíždět k žádným zaplaveným domům. Hladina řek všude klesá, nejvyšší povodňový stupeň dnes ráno nehlásila už žádná z hesenských měřicích stanic.

Německá meteorologická služba (DWD) dnes odvolala všechna varování i ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

Silný déšť zvedl v úterý hladiny řek i v Bavorsku. Meteorologové varovali, že by Dunaj nedaleko Řezna mohl v noci na dnešek dosáhnout až třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně. Ráno ale byla hladina řeky asi metr pod jeho úrovní. Varování před záplavami ovšem nadále platí pro některé oblasti Horního Bavorska, zejména v obci Beuerberg na řece Loisach, kde stále platí nejvyšší povodňový stupeň. Hladina Loisachu se v Beuerbergu během dne nijak neměnila, podle vodohospodářů by ale v noci na čtvrtek mohla začít klesat.

Vydatné lijáky v Bavorsku podle DPA zkomplikovaly život nejen lidem, ale i zvířatům. Pod vodou se ocitly oblasti, kde mají na zemi hnízdiště ptáci. Například na loukách u jezera Altmühlsee, kde jsou četná hnízdiště, leží deset centimetrů vody, takže hrozí úhyn mláďat i zničení dosud nevylíhnutých vajec.

Podle meteorologů čeká Německo v nadcházejících dnech spíše slunečné počasí, které ale mohou překazit kratší přeháňky. Ve čtvrtek by mohla teplota dosáhnout až 23 stupňů Celsia a v pátek by mohlo být ještě o dva stupně tepleji.

Tlaková níže Axel, která lijáky do Německa přinesla, se už přesouvá přes Polsko dál na východ. Řeky a potoky vylité z břehů hlásily dnes především Malopolské a Podkarpatské vojvodství na jihovýchodě Polska. Mluvčí hasičského sboru z podkarpatské metropole Rzeszówa Marcin Betleja stanici TVN24 řekl, že hasiči vodu zatím čerpali především ze sklepů a garáží. V Malopolsku severně od Tarnówa museli kvůli říčce vylité z břehů evakuovat z domovů asi 30 lidí.

Zvýšený stupeň povodňového nebezpečí dnes vyhlásili také meteorologové na Slovensku. Třetí, nejvyšší stupeň platí mimo jiné v okresech Trenčín a Myjava na západě a Čadca nebo Liptovský Mikuláš na severu země. V řadě okresů na severozápadě je vyhlášen druhý stupeň.

Na západě Slovenska vydatnější déšť ustane během noci na čtvrtek, na severu bude ale pršet až do pátku. Výrazný vzestup hladiny zaznamenali vodohospodáři na slovenském úseku Dunaje. V Devíně u Bratislavy stoupla hladina Dunaje od úterý o více než dva metry na aktuálních 520 centimetrů (21:00 SELČ). Ve čtvrtek by tam Dunaj mohl kulminovat na 560 centimetrech. V Bratislavě na Starém Městě se očekává, že hladina ve čtvrtek přesáhne šest metrů, což ale bude ještě pod hodnotou prvního povodňového stupně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama