Kickl zkritizoval rakouského prezidenta za postup v krizi, média ho naopak chválí

Člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl, který ve středu přišel o funkci ministra vnitra, dnes ostře kritizoval rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena za postup v nynější politické krizi. Hlava státu podle Kickla pomohla k moci lidoveckému "mocenskému kartelu". Van der Bellen ve středu jmenoval do čela čtyř ministerstev, které dosud ovládala FPÖ, nestranické odborníky navržené kancléřem Sebastianem Kurzem z Rakouské lidové strany (ÖVP).

Přidejte svůj názor

Herbert Kickl
doporučujeme

"Takzvaní odborníci jsou loutkami skrz naskrz černého kabinetu," uvedl dnes na facebooku Kickl s odkazem na barvu, která je tradičně symbolem Kurzovy ÖVP.

Rakouská vládní koalice lidovců a svobodných se o víkendu rozpadla v důsledku zveřejnění tajně pořízeného videa z roku 2017, na kterém předseda FPÖ a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache na setkání ve vile na Ibize slibuje údajné ruské investorce státní zakázky v případě, že mu pomůže v parlamentních volbách. Strache po zveřejnění videa ze všech funkcí odstoupil.

Kancléř Kurz následně navrhl, aby prezident odvolal ministra vnitra za FPÖ Kickla. Premiér tím podle svých slov chtěl zajistit maximální nezávislost vyšetřování Stracheho kauzy. Své funkce na protest proti Kicklovu odvolání složili i další ministři FPÖ kromě ministryně zahraničí Karin Kneisselové, kterou svobodní do vlády nominovali jako nestranickou odbornici.

V pondělí by měli rakouští poslanci hlasovat o důvěře obměněnému Kurzovu kabinetu. Jak budou hlasovat opoziční sociální demokraté (SPÖ) zatím není jasné. Stejně tak není jasné, zda vládu, ze které odešli, podpoří svobodní. Někteří členové FPÖ již naznačili, že budou hlasovat pro vyjádření nedůvěry. V takovém případě by Kurz musel funkci kancléře opustit a s ním by skončil i celý jeho kabinet. Prezident by musel následně jmenovat předsedou vlády jinou osobnost, která by Rakousko dovedla k zářijovým předčasným volbám.

Řada rakouských médií Van der Bellena za postup v současné krizi chválí, oceňují především jeho snahu udržet v zemi stabilitu. Podle některých komentátorů by ale přehnané lpění na stabilitě mohlo způsobit, že kancléř Kurz vzejde ze současné krize posílen a po předčasných volbách naplánovaných na září opět sestaví koalici s FPÖ.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama