"Odepřeli mi hlasovat". Občané EU žijící v Británii si stěžují na nesrovnalosti u voleb

Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly dnes problémy ve volebních místnostech, kde kvůli administrativním nesrovnalostem nemohly odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Píší o tom britská média. Lidé si na údajná pochybení ve velkém stěžují na sociálních sítích pod hashtagem #DeniedMyVote (Odepřeli mi hlasovat). Britská volební komise tvrdí, že vina za nedostatky v administrativní přípravě na hlasování padá na hlavu vlády, která se o účasti ve volbách rozhodla na poslední chvíli kvůli sporům o odchodu země z EU.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Občané EU trvale žijící v Británii tam mohou v eurovolbách hlasovat, pokud vyplní příslušné registrační formuláře. Řada voličů si dnes ale stěžovala na to, že úřady podle nich jejich formuláře nezpracovaly včas nebo jim pozdě sdělily či vůbec nesdělily informace o tom, jaké formuláře a do kdy musejí kvůli možnosti hlasovat odevzdat.

"Žiji v Británii šest let, platím daně, pracuji jako dobrovolník, učím vaše děti na univerzitě, ale dnes nesmím hlasovat, protože mi (úřad) neposlal formulář, který musejí občané EU vyplnit," citoval list The Independent vyjádření Emmy Zürcherové, která pracuje jako pedagožka na University College v Londýně.

Množství voličů na sociálních sítích vyjádřilo své rozhořčení, že svůj hlas nemohli odevzdat ani v případě, kdy všechny administrativní náležitosti splnili. Polská volička v Leedsu například uvedla, že ve volebních seznamech nefiguruje kvůli špatné komunikaci mezi úřady, které si její registraci včas nepředaly, uvedl The Independent.

Deník The Guardian zase citoval zklamané německé voliče Kat Sellnerovou a Moritze Valera, kteří tvrdí, že své registrace odevzdali v pořádku a včas, úřad je však zpracoval až o několik týdnů později, kdy už vypršel řádný termín. "Je nepřijatelné, že tato vláda a volební komisaři diskriminují občany EU... Mě neumlčí," uvedl Valero.

"Dnes jsem šla do volební místnosti a odmítli mě s odkazem na nějaký mysteriózní formulář, o kterém mi nebyli schopni nic víc říci," citoval The Guardian Polku Kingu Burgerovou. Další Polák Piotr Klaskala pak upozornil na fakt, že jeho jméno v voličském seznamu figurovalo, bylo však později vyškrtnuto.

Volební komise uvedla, že frustraci voličů chápe, podle ní však v poměrně krátkém časovém úseku nebylo dost času na to předat všem případným voličům kompletní informace. "Velmi pozdní oznámení vlády o účasti Británie na těchto volbách se odrazilo na tom, kolik času jsme měli na to, abychom o volebním procesu a podmínkách jeho zdárného dokončení informovali občany," uvedla komise ve svém prohlášení.

Množící se stížnosti unijních voličů v Británii už na internetu komentovali i někteří kandidáti na místa europoslanců, zejména ti, kteří mohli z hlasů lidí s občanstvím zemí EU profitovat. "Děsí mě příspěvky s hashtagem #DeniedMyVote - nemůžeme nechat naše spoluobčany obrat o práva touto nekompetentní vládou," napsal na twitteru dosavadní labouristický europoslanec Seb Dance.

Británie se podle původních plánů vůbec neměla letošních voleb do Evropského parlamentu zúčastnit, protože koncem března měla na základě výsledků referenda z roku 2016 Evropskou unii opustit. Britský parlament však zatím neschválil dohodu o spořádaném odchodu země z EU, a termín brexitu se proto odsunul. Nyní je nejzazším datem pro odchod Británie z unie 31. říjen letošního roku. To, že se Británie voleb do EP jako dosud plnoprávný člen EU musí zúčastnit, oznámila vláda až začátkem května.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Labi se srazila česká nákladní loď s přívozem

17.06.2019 20:55 V Německu se na Labi srazily česká nákladní loď s přívozem pro auta. Rozhlasová a televizní stanice…

Britský ministr vnitra sestřelil Trumpa. Poslal ho do háje

17.06.2019 18:59 Americký prezident Donald Trump by měl přestat zasahovat do vnitropolitických otázek Británie a…

Daňové podvody? Tusk musel vypovídat ve vlasti, poslanci PiS ho grilovali

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vypovídá jako svědek před…

Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

17.06.2019 17:36 Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama