Hrůzné činy? Pro teroristy z IS jedině "hybridní mezinárodní trestní soud"

Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří se dopustili hrůzných zločinů. S odvoláním na čtvrteční vyjádření nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Blok zřízení tribunálu navrhl na jednání Rady bezpečnosti OSN, které bylo věnováno tématu ochrany civilistů v konfliktech. Blok zdůraznil, že je zapotřebí ukončit beztrestnost za porušování mezinárodních lidských práv a humanitárních zákonů. Zdůraznil, že příslušníci IS, kteří se dopustili hrůzných zločinů, by měli být postaveni před "hybridní mezinárodní trestní soud", a to nejlépe v zemi, kde zločin spáchali.

"Jsem si vědom komplexních překážek na naší cestě za tímto cílem...Musíme ale mít na paměti, že spravedlnost je základním předpokladem pro trvalý mír a bezpečnost," uvedl Blok s tím, že Nizozemsko na toto téma zorganizuje jednání na úrovni ministrů na okraj každoročního setkání světových lídrů na Valném shromáždění OSN v září.

Islámský stát byl na vrcholu moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80.000 lidí. V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii.

Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl IS poražen až letos 23. března. Přestože teroristická organizace už nekontroluje v Iráku a Sýrii žádné území, nadále páchá krvavé útoky. Zločiny IS po sobě zanechaly hluboké jizvy. Radikálové zotročili tisíce žen z irácké menšiny jezídů, zatímco muže zabili. Brutální vraždy Američanů a dalších cizinců, které IS zajal, šokovaly celý svět, stejně tak jako shazování údajných homosexuálů ze střech.

Rezoluci RB OSN, kterou podpořilo 60 států a která požadovala, aby se zločiny syrského konfliktu zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC), v květnu 2014 vetovalo Rusko a Čína. Pokus o prosazení podobné rezoluce by se podle agentury AP i nyní setkal se stejným osudem.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama