Česko si v Evropě trhlo ostudu? Prestižní server ukázal na toho, kdo zpackal volby

Systém eurovoleb není ideální a evropští politici pro zkvalitnění největších mezinárodních voleb světa příliš neudělali. Známý server politico.eu přinesl seznam osobností, které se negativně podepsaly na letošních volbách do Evropského parlamentu.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Věra Jourová
doporučujeme

Volby do Evropského parlamentu mají řadu specifik, což je dáno do značné míry tím, že Evropská unie je specifický útvar. Nejedná se o stát v pravém slovo smyslu, ale ani o volné sdružení států na základě obyčejné smlouvy. 

Ve všech státech dominují národní vlády a ty mají také hlavní slovo v klíčových orgánech EU. Evropský parlament tudíž nemá tak zásadní pozici, jakou mají národní parlamenty jednotlivých států, což se projevuje i na prestiži voleb, které nejsou mezi voliči příliš populární a patří k volbám s nejmenší účastí. V Česku to platí dvojnásob, jelikož v posledních volbách v nezájmu trumfli Čechy jen Slováci.

Sami politici však volbám nepomáhají. Místo jejich propagace a podpory, je mnozí rovněž nepokrytě přehlíží a tak eurovolby patří také k těm nejkurióznějším volbám v Evropě, což se projevuje například tím, že klíčové hráče EU (eurokomisaře nebo členy Evropských rad rekrutujících se z národních ministrů) na kandidátkách vůbec neuvidíme.

Server Politico.eu přinesl listinu známých politiků, kteří se o nízký zájem o letošní eurovolby nejvíce podepsali.

1. Věra Jourová

Na kritickém seznamu Jourová nedrží první místo, ale jedná se o jedinou zástupkyni z Česka. Eurokomisařka, která ma na starosti evropskou spravedlnost a genderovou rovnost mohla udělat řadu věcí pro vylepšení voleb. Například se mohla zasadit o bezbariérový přístup do hlasovacích místoností v Česku. V EU žije 17 miliónů lidí mimo státy v nichž mají občanství, pro usnadnění jejich volebních možností komisařka nic neudělala. Pro sousední zemi, kde byla účast v minulých volbách pouhopouhých 13 % také nic neudělala. Slováci nemůžou volit poštou on-line ani na slovenských ambasádách.

2. Angela Merkelová

Nejvýraznější evropská politička pro vylepšení evropských voleb také mnoho neudělala. Přestože se její politická kariéra blíží ke konci, stále požívá mimořádného respektu a autority, které však využila pro jeden jediný meeting před eurovolbami v Záhřebu. Ostátní práci přenechala své vlažné nástupkyni Annegret Kramp-Karrenbauer. Merkelová mohla své autority využít ve prospěch voleb, ale v podstatě pro ně nezvedla prst.

3. Emmanuel Macron 

Francouzský prezident Macron také promrhal svůj potenciál vylepšit evropské volby. Místo reformy neprůhledných voleb předsedy Evropské komise prostřednictvím tzv. Spitzenkandidaten (z Česka jen Jan Zahradil z ODS) promrhal rok neúspěšnou snahou celý systém zbortit. Bohužel se Macronovi vymyká z rukou politická situace na domácí francouzské scéně, tudíž mohl Macron jen s obtížemi pomoci evropským volbám, i když v něm byl veliký potenciál.

4. Theresa May

V seznamu nemůže chybět ani Theresa Mayová. Britská premiérka nezvládla vyjednávání o brexitové dohodě s vlastními poslanci, tudíž britové v nadcházejících volbách kandidují, i když se s tím nepočítalo. Jejich místa měli obsadit kandidáti z jiných zemí, nicméně není jasné kdy. Za mimořádný chaos nezbývá než britské premiérce poděkovat.

5. Mark Zuckerberg 

Speciální místo si v seznamu vysloužil také američan a zakladatel internetového gigantu Facebook, Mark Zuckerberg. Sociální síť se stala semeniště dezinformací, které Evropskou unii citelně rozkližují. I když po grilování europoslanci, jemuž byl podnikatel vystaven, slíbil investovat milióny do řešení problému dezinformací na Facebooku, zůstal Zuckerberg za svými sliby.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama