Nástupce Mayové? Boris Johnson chce vyvést Británii z EU i bez dohody

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to dnes někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson, který se hodlá ucházet o křeslo lídra Konzervativní strany, jež začátkem června uvolní premiérka Theresa Mayová. Stejný záměr jako jeden z klíčových stoupenců rázného brexitu dnes podle britských médií oznámil i současný šéf britské diplomacie Jeremy Hunt.

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson je dlouhodobě považován za jednoho z možných kandidátů na nástupce Mayové. Na její dnešní oznámení, že 7. června odejde z čela konzervativců, reagoval slovy, že se "samozřejmě" bude ucházet o křeslo premiéra. Mayovou sice ocenil za její "trpělivý a stoický" přístup k patové situaci okolo britského odchodu z EU, zároveň však zdůraznil, že v případě svého zvolení bude postupovat jinak.

Spíše než na kompromisy s opozicí, o něž se pokoušela Mayová, se chce zaměřit na vyjednání nové dohody s Bruselem.

"Dobrou dohodu můžete získat tak, že se připravíte na nedohodu," řekl podle agentury Reuters Johnson během vystoupení na ekonomickém fóru ve Švýcarsku. Mayová se však o kompromis v rámci stávající dohody snažila zejména proto, že unijní představitelé dlouhodobě odmítají vyjednanou smlouvu měnit.

Johnson patřil ke kritikům snahy nabídnout labouristům ústupek v podobě dočasné celní unie s EU a jakékoli budoucí kompromisy s labouristy dnes nepřímo vyloučil slovy, že "největší hrozbou pro britskou prosperitu není brexit, ale (šéf labouristů) Jeremy Corbyn".

Do řady uchazečů o nástupnictví Mayové se dnes zařadil i méně vyhraněný stoupenec brexitu Hunt. Podle lokálního listu Farnham Herald to sdělil během dnešního festivalu na jihu Anglie, kde byl zvolen poslancem. Odcházející premiérku ocenil jako "člověka s nejsilnějším smyslem pro službu veřejnosti", jakého kdy potkal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Nizozemsko chystá povinnou karanténu pro kontakty nakažených

11.08.2020 22:01 Nizozemská vláda plánuje zavést povinnou karanténu pro všechny osoby, u nichž po setkání s lidmi…

EU volby v Bělorusku nepovažuje za férové, hrozí sankcemi

11.08.2020 21:11 Aktualizováno Evropská unie v prohlášení vydaném ve jménu 27 členských států uvedla, že nedělní prezidentské…

EU nechystá misi na volby ve Venezuele, nemá je za svobodné

11.08.2020 20:20 Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama