Nástupce Mayové? Boris Johnson chce vyvést Británii z EU i bez dohody

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to dnes někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson, který se hodlá ucházet o křeslo lídra Konzervativní strany, jež začátkem června uvolní premiérka Theresa Mayová. Stejný záměr jako jeden z klíčových stoupenců rázného brexitu dnes podle britských médií oznámil i současný šéf britské diplomacie Jeremy Hunt.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson je dlouhodobě považován za jednoho z možných kandidátů na nástupce Mayové. Na její dnešní oznámení, že 7. června odejde z čela konzervativců, reagoval slovy, že se "samozřejmě" bude ucházet o křeslo premiéra. Mayovou sice ocenil za její "trpělivý a stoický" přístup k patové situaci okolo britského odchodu z EU, zároveň však zdůraznil, že v případě svého zvolení bude postupovat jinak.

Spíše než na kompromisy s opozicí, o něž se pokoušela Mayová, se chce zaměřit na vyjednání nové dohody s Bruselem.

"Dobrou dohodu můžete získat tak, že se připravíte na nedohodu," řekl podle agentury Reuters Johnson během vystoupení na ekonomickém fóru ve Švýcarsku. Mayová se však o kompromis v rámci stávající dohody snažila zejména proto, že unijní představitelé dlouhodobě odmítají vyjednanou smlouvu měnit.

Johnson patřil ke kritikům snahy nabídnout labouristům ústupek v podobě dočasné celní unie s EU a jakékoli budoucí kompromisy s labouristy dnes nepřímo vyloučil slovy, že "největší hrozbou pro britskou prosperitu není brexit, ale (šéf labouristů) Jeremy Corbyn".

Do řady uchazečů o nástupnictví Mayové se dnes zařadil i méně vyhraněný stoupenec brexitu Hunt. Podle lokálního listu Farnham Herald to sdělil během dnešního festivalu na jihu Anglie, kde byl zvolen poslancem. Odcházející premiérku ocenil jako "člověka s nejsilnějším smyslem pro službu veřejnosti", jakého kdy potkal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španěl se potápěl na Mallorce, našel vrak lodi staré 1700 let

18.07.2019 08:27 Jen několik metrů od pláže našel v písku na dně moře u ostrova Mallorca španělský potápěč zbytky…

V Itálii nahánějí medvěda. Geniálně překonal 4metrovou ohradu, veřejnost…

18.07.2019 07:28 Lesníci v severoitalském regionu Trentino se pokoušejí polapit medvěda, který při útěku překonal…

Pomáhat uprchlíkům na moři je povinnost? V europarlamentu se strhla…

17.07.2019 22:01 Aktualizováno Evropská unie a její členské státy mají podle mezinárodního práva povinnost pomáhat lidem a…

Na Kypru zatčeno 12 Izraelců, dle policie brutálně znásilnili mladou…

17.07.2019 21:54 Aktualizováno Kyperská policie dnes zdržela 12 Izraelců, kteří jsou podezřelí z hromadného znásilnění 19leté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama