Náhrada za Mayovou? Stranu chtějí vést Johnson i Hunt

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson dnes jako první potvrdili, že se v následujících týdnech budou ucházet o post lídra Konzervativní strany, a tudíž i příštího premiéra Británie. Jak dnes oznámila končící premiérka Theresa Mayová, souboj oficiálně začne až 10. června. Podle webu BuzzFeed News je už ale jasné, že v něm nebudou chybět další dvě jména: ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a bývalá ministryně práce Esther McVeyová. U bookmakerů je jasným favoritem Johnson.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

Z přehledu kurzů na agregátoru oddschecker vyplývá, že pro sázkové kanceláře je pravděpodobnost Johnsonova zvolení vyšší než 50 procent. Druhým největším favoritem je z tohoto pohledu bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který ještě kandidaturu nepotvrdil. Oba tito politici preferují oproti stávající brexitové dohodě odchod z Evropské unie bez dojednaných podmínek.

V nedávném průzkumu pro deník The Times uvedlo 39 procent dotázaných členů Konzervativní strany právě Johnsona jako svou první volbu na post lídra. Dvě třetiny respondentů navíc označily brexit bez dohody jako preferované vyústění zablokovaného procesu britského odchodu z unie.

Někdejší ministr zahraničí a starosta Londýna z let 2008 až 2016 je podle zpravodaje BBC Chrise Masona favoritem i proto, že je považován za člověka schopného porazit ve volbách opozičního lídra Jeremyho Corbyna i europoslance Nigela Farage, jehož nová Strana pro brexit opanovala průzkumy před čtvrtečními volbami do Evropského parlamentu.

Šance současného šéfa diplomacie Hunta však podle komentátorů rovněž nejsou zanedbatelné. Před třemi lety v referendu o členství v EU hlasoval pro setrvání Británie v bloku, nyní však bere odchod z unie jako nutnost. Novináři hovoří o tom, že by mohl být přijatelnější pro větší část konzervativních poslanců než kontroverzní Johnson. Podobně je na tom ministr zemědělství Michael Gove, který však dnes nechtěl své úmysly v tomto směru komentovat.

BuzzFeed News řadí kromě Johnsona a Hunta do kolonky jistých kandidátů i dalšího člena vlády Stewarta a exministryni McVeyovou, kteří záměr ucházet se o post v čele konzervativců potvrdili už dříve. Zatímco McVeyová zastává v otázce brexitu tvrdší linii a kvůli nesouhlasu se stávající dohodou loni kabinet opustila, Stewart naopak varoval před přejímáním Farageovy rétoriky a možnou ztrátou milionů voličů

Velmi pravděpodobná je také kandidatura Grahama Bradyho, což je aktuální předseda klubu konzervativních poslanců bez vládních postů. Britským novinářům dnes řekl, že jej k tomu nabádá vícero stranických kolegů a že tento scénář zvažuje. "Mimochodem, bude kandidovat, přestože to teď jasně neříká," komentovala Bradyho stanovisko reportérka televize Sky News Beth Rigbyová.

Kandidáta musí do souboje o lídra Konzervativní strany navrhnout dva poslanci, přičemž na tento krok bude prostor mezi 10. a 13. červnem. Při více než dvou navržených uchazečích by pak poslanci zvolili finální dvojici, mezi níž by se nakonec rozhodovala širší členská základna strany.

Vedení konzervativců chce mít nového lídra strany do konce července, tedy před začátkem letních prázdnin parlamentu. Moderátor televize ITV Robert Peston ale upozornil, že v čele vlády by mohla premiérka Mayová vydržet až do září, protože nový lídr konzervativců se nestane premiérem, dokud neprojde zkouškou podpory v Dolní sněmovně.

"A pokud volba lídra skončí těsně před prázdninami, nebylo by možné otestovat rozložení sil ve sněmovně až do září. Takže bychom mohli mít několik podivných týdnů s Mayovou jakožto premiérkou a například Borisem Johnsonem jako lídrem konzervativců," vysvětlil Peston.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama