EU porazila Rusko? Na obzoru je nový silný nepřítel

Údajná ruské intervence bylo velkým tématem v řadě minulých voleb. Politickou otázkou je to především v USA, o ruských snahách o vměšování ale kriticky hovořil i např. francouzský prezident Emannuel Macron. Ruské angažmá se očekávalo v případě právě probíhajících voleb do Evropského parlamentu. Zatím se však zdá, že je ticho po pěšině. Podle odborníků to může být dáno řadou opatření, které EU přijala v boji proti tzv. ruské propagandě, ale i v důsledku obecného nezájmu voličů o tento druh voleb.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

EU
doporučujeme

Giles Portmon, vedoucí týmu EU zaměřeného na boj s ruskými dezinformacemi, East StratCom Task Force, uvedl v pondělí, že intervence ze strany Ruska byla „méně senzační“ než v předchozích evropských volbách. Technické firmy dle agentury Associated Press nezaznamenaly žádné znamení velké, koordinované akce ze strany zahraničních aktérů.

Neznamená to, že by se Rusko tématu evropských voleb nevěnovalo vůbec. Jak upozorňuje analytik Alessandro Gagaridis, tři hlavní ruská média píšící články v anglickém jazyce – RT, Sputnik News a Russia Insider – věnují velkou pozornost vzestupu euroskeptických stran v Evropě. Jejich mediální výstupy vytváří dlouhodobě utvářený dojem, že Evropa je v krizi, ve které vládne obrovská propast mezi elitami EU a obyčejnými občany.

Nicméně, to samo o sobě nemá parametry obrovského propagační mašinérie, kterou Rusko mělo rozjet v předchozích volbách, např. na Ukrajině, Francii či během referendu o brexitu. Nejsou též, na rozdíl od předchozích případů, známy žádné pokusy o hackerské průlomy volebních týmů, jak tomu bylo např. ve Francii během prezidentské volby a z kterého Macron přímo obvinil Rusko.

Podle serveru Quartz mohou být relativně chybějící známky ruské aktivity znamením, že program EU proti dezinformacím funguje. Od prosince minulého roku se více než zdvojnásobil rozpočet na boj EU proti dezinformací. EU též stojí v pozadí silného tlaku na technologické giganty typu Facebook, aby více kontrolovaly a případně smazávaly ty příspěvky, které mají dezinformační charakter.

Quartz však upozorňuje, že to může být dáno též obecným nezájmem o tento druh voleb. Volební účast permanentně klesá, přičemž minulý rok byla zvlášť v ČR a na Slovensku vůbec nejnižší. Mnozí občané, včetně těch, kteří se Ruska obávají a jeho verzím politických událostí nevěří, cítí Brusel a celou EU jako poněkud vzdálenou instituci. Rusko tak vlastně nemá příliš důvodů se pokoušet rozšířit nedůvěru mezi občany EU a jejím vedením, protože ta už tu existuje.

Podle listu The Washington Post ruskou úlohu v šíření dezinformací převzaly lokální i mezinárodní krajně pravicové skupiny, které přicházejí se stále sofistikovanějšími způsoby, jak svou zprávu skrýt mezi „normální“ zpravodajství. Velmi jim pomáhá, že jejich názory jsou šířeny samotnými vedoucími politiky, kteří kandidují v evropských volbách.

Jedněmi z nejvlivnějších těchto skupin jsou členové americké krajní pravice, poukazuje The Washington Post. Ty dokáží dát dohromady v evropském kontextu obrovské částky, z kterých následně financují např. podporu protihomosexuálních a protipotratových politik v Evropě. Podle analýzy britské investigativní organizace OpenDemocracy poslaly tyto organizace na podporu ultrakonzervativních politických kampaní více než 50 miliónů dolarů (1,1 miliardy korun).

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v britské vládě? Johnson porušil povolební tradici, vyčká do pondělí

13.12.2019 17:54 Aktualizováno Úřad staronového britského premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v…

Konference OSN o klimatu po dvou týdnech nemá žádný výsledek

13.12.2019 17:53 Navzdory tomu, že dnes má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25),…

Nová populistická strana v Rakousku? Strache by mohl slavit politický…

13.12.2019 16:28 Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache už není členem protiimigrační Svobodné strany…

Co bude po brexitu? Summit EU řešil vztahy s Británií. Zde jsou závěry

13.12.2019 15:44 Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama