Zelená vlna nebo řetězová reakce? Tradiční frakce v novém europarlamentu budou závislé na Zelených

I přestože se evropské „zelené strany“ v posledních letech těší z narůstající voličské podpory, v aktuálně probíhajících celounijních volbách jim je oproti předchozímu volebnímu období odhadováno pouze o několik křesel navíc. Nejaktuálnější průzkumy a odhady kalkulují se ziskem 55 křesel v Evropském parlamentu, ve kterém bude do odchodu Spojeného království z EU (31. října 2019) sedět 751 europoslanců.

Eurovolby
doporučujeme

Po tom, co strany zelených získaly v loňském roce enormní podporu v německých spolkových republikách Bavorsku a Hesensku, v belgických místních volbách a v národních volbách v Lucembursku, začali lídři Evropské strany zelených hovořit o „nastupující vlně Zelených“. Krátce nato zabodovali zelení i v německých celonárodních volbách.

Úspěch zelených environmentálně nakloněných stran je fenoménem současné evropské politiky. Vzestup jejich podpory lze sledovat v důsledku finanční a dluhové krize, se kterou se unie potýkala na konci předchozího desetiletí. Tématika klimatu a ochrany životního prostředí byla jedním z hlavních bodů kampaně, která letošní eurovolby doprovázela a doposud doprovází. Mnozí voliči zelené strany podporují také z toho důvodu, že je považují za jakési protipóly tradičních stran, které se v současnosti podílejí na vytváření politik na národní i evropské úrovni.

Strany zelených obecně zaznamenávají největší volební úspěchy v bohatších a západních státech Evropské unie, jako je právě již zmíněné Německo. Jedná se tak spíše o řetězovou reakci než o masivní „zelenou vlnu.“

Předvolební průzkumy ukazují, že by zelené strany mohly zvítězit přibližně ve 13 z 28 unijních státech. Z východoevropských států se největší zisky Zelených předpokládají v Litvě a na jihu Evropy ve Španělsku díky regionálním separatistickým stranám. Odhady však předpovídají, že by se frakce Evropské strany zelených spolu s jejich partnerskou Evropskou svobodnou aliancí (EFA) měla celkově ve volbách umístit až na 6. místě. Předpokládá se, že ve víkendových eurovolbách opět zvítězí Evropská lidová strana, těsně za ní se umístí frakce socialistů a liberálů, třetí příčka připadne Alianci liberálů a demokratů v Evropě, čtvrté místo obsadí Salviniho nově vzniklá evropská nacionalistická aliance a páté místo připadne Evropským konzervativcům a reformistům.

"Zelená vlna" tedy evropské volby příliš nezasáhne. Evropská frakce zelených bude nicméně hrát zcela zásadní roli ve formování pro-evropského části nového parlamentu. Žádná z tradičních dominantních stran totiž pravděpodobně nezíská takový počet hlasů, aby v novém europarlamentu vytvořila většinu, a bude se tedy spoléhat na menší evropské frakce, jakými jsou právě Zelení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu za od pátku utopilo několik lidí včetně dvou dětí

05.07.2020 14:48 Během rozlučky se svobodou se v Dunaji na jihu Německa v sobotu utopil 30letý muž. Dnes o tom…

Chorvaté dnes předčasně volí nový parlament

05.07.2020 13:34 Aktualizováno Občané Chorvatska dnes v předčasných volbách volí členy budoucího parlamentu. Hlasování skončí v 19…

Itálie zakročí proti lidem odmítajícím léčbu covidu. Chce je přinutit k…

05.07.2020 13:26 Itálie zvažuje možnost přinutit pacienty s covidem-19 k hospitalizaci, pokud budou léčbu sami…

V Rakousku se objevilo nové ohnisko koronaviru

05.07.2020 13:20 Nákaza koronavirem se v Rakousku podobně jako v Německu začala nově šířit také na jatkách. Deník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy