Ve vězení zemřel lídr Pravé IRA Seamus McGrane

Ve věznici zemřel ve věku 64 let jeden z lídrů radikální organizace Pravá IRA Seamus McGrane, který byl odsouzen na 11 a půl roku za plánování bombového útoku během návštěvy prince Charlese v Irsku v roce 2015. Irská vězeňská služba vyloučila v souvislosti s jeho skonem jakékoli podezřelé okolnosti.

Přidejte svůj názor

Věznice
doporučujeme

McGrane měl blízko i ke skupině, která v roce 1998 zosnovala ve městě Omagh, ležícím zhruba 100 kilometrů západně od Belfastu, vůbec nejhorší atentát v historii Severního Irska.

Půltunová bomba ukrytá v autě, která vybuchla uprostřed rušné obchodní čtvrti, na místě připravila o život 21 lidí, dalších osm podlehlo zraněním v nemocnici. Mezi oběťmi útoku byli protestanti, katolíci, malé děti i těhotná žena. Pravá IRA se za atentát omluvila a načas vyhlásila jednostranné příměří.

Pravá IRA se v roce 1998 odštěpila od Irské republikánské armády (IRA) na protest proti jejímu souhlasu s dohodou katolických a protestantských stran o mírovém uspořádání v Severním Irsku uzavřenou v témže roce. Oznámila, že bude pokračovat v teroristických akcích. Například v roce 2009 Pravá IRA zabila dva britské vojáky.

IRA vedla několik desetiletí ozbrojený boj za připojení Ulsteru (Severního Irska) k Irsku. Konflikt si vyžádal přes 3200 obětí a na 35.000 zraněných. V roce 2005 IRA dokončila své odzbrojování.

Takzvanou Velkopáteční dohodu z roku 1998 odmítá také skupina zvaná Nová IRA, která se nedávno přihlásila k vraždě mladá novinářka Lyry McKeeové v severoirském městě Londonderry.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sankce proti Rusku pokračují, rozhodl summit

20.06.2019 21:47 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes na bruselském summitu jednomyslně shodli na…

Kdo povede EU? Nejdřív se musí lídři srovnat s problémem uhlíkové…

20.06.2019 21:06 Aktualizováno Začátek diskuse o přeobsazení vrcholných funkcí v EU dnes večer na summitu unie v Bruselu zdržuje…

O post britského premiéra si to rozdá s Johnsonem Jeremy Hunt

20.06.2019 20:37 Aktualizováno Příštím lídrem britské Konzervativní strany a tedy i premiérem bude bývalý ministr zahraničí Boris…

Policie v Polsku mučila podezřelého, stěžuje si ombudsman

20.06.2019 18:36 Úřad polského ombudsmana dnes v rámci prevence mučení kritizoval policii za způsob, jakým zacházela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama