Irové si v referendu odhlasovali zrušení přísného zákona o rozvodech

Irové v pátečním referendu podpořili zrušení dosavadních tvrdých rozvodových pravidel. Podle dnes zveřejněných výsledků se takto vyjádřilo přes 82 procent hlasujících. K rozvodům dostali možnost se vyslovit v rámci voleb do Evropského parlamentu. K urnám přišlo přes 50 procent oprávněných voličů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Irsko, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco výsledek výběru europoslanců může být zveřejněn stejně jako ve zbytku zemí Evropské unie až po dnešních 23:00 SELČ, tedy poté, co eurovolby skončí v celé EU, oficiální výsledek referenda volební úřady oznámily už nyní. Vyplývá z nich, že za účasti 50,8 procenta se pro uvolnění zákona o rozvodech vyslovilo 82,1 procent.

Referendum obsahovalo návrh zrušení ústavního požadavku, aby páry před rozvodem žily nejméně čtyři roky odděleně. Voliči se vyslovili pro to, aby byl tento požadavek ze zákona odstraněn. O nové podobě normy o rozvodech rozhodne v budoucnu irský parlament.

Ministryně kultury Josepha Madiganová řekla stanici RTÉ, že voliči projevili zájem "systém zlidštit". Řekla, že převaha, s níž lidé rozhodli, ji překvapuje, avšak není překvapena "laskavostí a soucitem" Irů. Podobně loni Irsko zrušilo zákon o zákazu potratů. Vláda v minulosti oznámila, že chce navrhnout zákon, v němž bude požadovaná odluka manželů zkrácena na dva roky ze tří, jež budou rozvodu předcházet. Irsko také bude uznávat rozvody, o nichž se rozhodne v zahraničí.

Kromě referenda a eurovoleb se v pátek konaly i místní volby a hlasy v nich odevzdané se stále sčítají.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama