Kiska zhodnotil slovenské eurovolby. Neskrývá zklamání

Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), potvrdily touhu lidí po změně. Na sociální síti to uvedl dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska. Zároveň vyjádřil zklamání nad posílením krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Eurovolby podle odhadu vyhrála koalice neparlamentních proevropských stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu před Směrem-SD a LSNS.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

"Již ve čtvrtých volbách po sobě (krajské, komunální, prezidentské a nyní eurovolby) se ukazuje, že lidé si přejí změnu. Vítězství PS/Spolu? Blahopřeji! Překvapení, ale vítězství nových lidí v politice nad starými politickými matadory je nejen inspirující, ale i velmi potěšující," uvedl Kiska, kterému v polovině června skončí pětiletý prezidentský mandát a který dříve ohlásil založení vlastní strany.

Pokud se odhady výsledků voleb potvrdí, Směr-SD expremiéra Roberta by poprvé po letech nevyhrál celostátní hlasování. Strana zaznamenala ústup z dřívějších pozic již v parlamentních volbách v roce 2016, i v pozdějších krajských a komunálních volbách. Předseda Směru-SD Robert Fico neuspěl v prezidentských volbách v roce 2014 a letos v březnu v rozhodujícím kole voleb hlavy státu zase prohrál místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého Směr-SD podporoval.

Podle odhadu v sobotních eurovolbách propadly i zbylé dvě slovenské vládní strany, a to Most-Híd a Slovenská národní strana.

"Čekají nás klíčové parlamentní volby, které - pevně věřím - překreslí politickou mapu Slovenska ve prospěch demokratických sil. Eurovolby ukázaly nejen, že to jde, ale také, že si to lidé velmi přejí," poznamenal Kiska, který se dlouhodobě vymezuje vůči politice Směru-SD.

Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na příští rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z hrobu Reinharda Heydricha se někdo pokusil ukrást ostatky

15.12.2019 18:07 Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 17:25 Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Dopravní stávka ve Francii trvá už 11 dní, "klid zbraní" nemá být ani na…

15.12.2019 16:33 Dopravní stávka ve Francii kvůli vládnímu návrhu důchodové reformy vstoupila do jedenáctého dne a…

Jak ochránit Benátky před záplavami? Projekt Mojžíš bude stát miliardy

15.12.2019 16:07 Starosta Benátek Luigi Brugnaro bude po italské vládě chtít, aby na ochranu města před záplavami a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama