Demonstrace je přestaly bavit? Žluté vesty vyšly do ulic v minimálním počtu

Dnešní demonstrace takzvaného hnutí žlutých vest v belgické metropoli přerostla v násilnosti. Informovala o tom agentura AP. Střety s policií doprovázely také sobotní protesty žlutých vest ve Francii, konkrétně v Paříži a ve městě Amiens. Sobotní demonstrace ve Francii proti politice vlády prezidenta Emmanuela Macrona se konaly 28. víkend v řadě, potvrdily ale klesající účast, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V severofrancouzském Amiens, které je rodným městem prezidenta Macrona, zasahovali policisté slzným plynem proti asi 1200 demonstrantům. Radikální protestující házeli na policisty kameny, útočili na místní bankovní pobočky a zapalovali popelnice, uvedly úřady. Policie ve městě zadržela 27 lidí. Několik set demonstrantů se střetlo s policií také v centru Paříže na náměstí Republiky. V metropoli bylo zadržených 237, napsala agentura AFP.

Podle francouzského ministerstva vnitra byla v sobotu účast nejnižší od začátku protestů před půl rokem - v celé Francii vyšlo do ulic jen 12.500 lidí, z toho 2100 v Paříži. Organizátoři uvádějí číslo podstatně vyšší, "nejméně 35.140 protestujících".

Na vrcholu demonstrací, které ve Francii začaly loni v polovině listopadu jako protest proti plánovanému růstu cen pohonných hmot, se protestních akcí účastnilo přes 300.000 nespokojenců.

Macron v dubnu v reakci na protesty žlutých vest představil sérii opatření včetně snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na inflaci či konec rušení škol a nemocnic. Podle zastánců hnutí jsou však prezidentovy kroky nedostatečné.

Francouzským hnutím žlutých vest se inspirovali také aktivisté v Belgii, kteří v zemi rovněž pořádají protivládní demonstrace. Dnešní protest v Bruselu, kterého se zúčastnilo několik stovek lidí, se konal v době, kdy Belgičané volili poslance v celostátním parlamentu a v regionálních sněmech a také své zástupce v Evropském parlamentu.

Během bruselského protestu se radikální křídlo demonstrantů střetlo s policií, která proti výtržníkům použila slzný plyn a obušky. V centru metropole na pořádek dohlížela jízdní policie a nad městem kroužil vrtulník.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Labi se srazila česká nákladní loď s přívozem

17.06.2019 20:55 V Německu se na Labi srazily česká nákladní loď s přívozem pro auta. Rozhlasová a televizní stanice…

Britský ministr vnitra sestřelil Trumpa. Poslal ho do háje

17.06.2019 18:59 Americký prezident Donald Trump by měl přestat zasahovat do vnitropolitických otázek Británie a…

Daňové podvody? Tusk musel vypovídat ve vlasti, poslanci PiS ho grilovali

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vypovídá jako svědek před…

Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

17.06.2019 17:36 Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama