Nizozemské eurovolby vyhrála levice, v Irsku bodují vládní konzervativci

V Nizozemsku podle prvních odhadů nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová populistická formace Fórum pro demokracii (FvD), která však patrně část hlasů odebrala podobně laděné Straně pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Nejsilnější irskou stranou bude vládní Fine Gael, které odhady přisuzují 29 procent. V Dánsku vyhráli podle očekávání sociální demokraté, protiimigrační Dánská lidová strana skončila třetí za liberály. Vítězství si sociální demokraté připsali podle předpokladů i ve Švédsku, zatímco ve Finsku vyhráli konzervativci.

Přidejte svůj názor

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)
doporučujeme

Předvolební průzkumy v Nizozemsku favorizovaly vládní Lidovou stranu pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která je však s 15 procenty až druhá. FVD, kterou v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, získala 11 procent. Strana, která se staví proti přistěhovalectví i proti nizozemskému členství v EU, tak v EP zřejmě převezme úlohu Wildersovy formace, jež obdržela pouhá čtyři procenta hlasů a dosavadní čtyři křesla z nizozemských 26 určitě neobhájí.

V Irsku by konzervativní strana premiéra Lea Varadkara by měla získat čtyři z celkových 11 křesel připadajících zemi v EP. Úspěchem skončily volby i pro Stranu zelených, která v minulém období neměla v parlamentních lavicích zastoupení a nyní díky 15 procentům hlasů získá nejméně dva mandáty. Podobnou voličskou podporu si připsaly i strany Fianna Fáil a Sinn Féin.

Irové vybírali 13 europoslanců, dva z nich se však ujmou funkce až po odchodu Británie z Evropské unie.

Dánským sociálním demokratům předvolební průzkumy slibovaly až 27 procent hlasů, podle odhadů ale získali 22,9 procenta hlasů. Těsně druhá skončila Liberální strana Venstre premiéra Larse Rasmussena s 20,5 procentem hlasů a až na třetím místě s 13,2 procentem hlasů je protiimigrační Dánská lidová strana (DF), která v roce 2014 šokujícím způsobem porazila sociální demokraty.

Ve Švédsku podle odhadů zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana premiéra Stefana Löfvena s 25,1 procentem hlasů. Na druhém místě neskončila protiimigrační strana Švédští demokraté, jak průzkumy očekávaly, ale Umírněná koaliční strana se 17,6 procentem hlasů. Krajně pravicovým Švédským demokratů pak připadlo třetí místo s 16,9 procentem hlasů. Odhady ve Švédsku ukazují, že do europarlamentu se dostali i centristé, zelení, křesťanští demokraté, socialisté a liberálové.

Ve Finsku podle televize YLE vyhrála s 20,8 procentem hlasů konzervativní Národní koaliční strana, druzí skončili zelení s 16 procenty a třetí Sociálnědemokratická strana Finska, která získala 14,6 procenta hlasů. Stanice uvedla, že pro protiimigrační Stranu Finů je čtvrté místo s 13,8 procentem zklamáním, neboť na základě předvolebních průzkumů očekávala lepší výsledek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama