První celkové výsledky eurovoleb: Vyhráli zřejmě lidovci, druzí socialisté, třetí ALDE

Evropská lidová strana (EPP) se podle předběžných výsledků stala vítězem letošních voleb do Evropského parlamentu, v němž by měla získat 180 z celkem 751 křesel. Druzí socialisté (S&D) by měli získat 152 mandátu a třetí, liberální frakce ALDE 105. V Bruselu to uvedl mluvčí europarlamentu Jaume Duch.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Obě největší frakce, lidovci i socialisté přitom nyní zřejmě dopadají hůře než v posledních eurovolbách v roce 2014. Tehdy měla EPP 221 mandátů a socialisté 191. Nyní poprvé za desetiletí přišly o společnou nadpoloviční většinu a k prosazení své proevropské agendy budou potřebovat třetího partnera.

Nejpravděpodobněji půjde o liberální ALDE, která si nyní v počtu europoslanců polepší a jejíž frakce by měla mít 105 členů. Před pěti lety po volbách liberálové získali jen 67 mandátů. Nyní by jejich posilou měla být nově například koalice Obnova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Podle Ducha je nyní volební účast v osmadvacítce odhadována na 50,5 procenta, tedy nejvýše za poslední dvě desetiletí. Předběžné výsledky, které parlament zveřejnil krátce před 0:30, jsou založeny na konečných výsledcích voleb části unie, včetně České republiky, na oficiálních předběžných výsledcích dalších státech EU, odhadech v ostatních zemích a na předvolebních průzkumech z Británie.

Evropští Zelení by podle těchto předběžných výsledků měli získat 67 mandátů, konzervativní frakce ECR 61, dvě nacionalistické a protiunijní sdružení EFDD a ENF 54 a 57 mandátů, levicová GUE/NGL 38 mandátů, nezařazených europoslanců má být sedm a nové strany, u nichž není jasné, kam se přidají, zbývajících 30 mandátů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 11:19 I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Věří lidé očkování? Výsledky průzkumu jsou zarážející, především u Evropanů

19.06.2019 10:58 Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny…

Genderová rovnost pronikla do televize ITV: Už žádné pořady jen od mužů

19.06.2019 07:35 Britská televize ITV už si u svých scenáristů neobjedná žádný pořad, na němž by se podíleli…

"Pořádně ukřičený binec." Británie z EU neodejde 31. října? Debata se…

19.06.2019 07:17 Pětice zbývajících kandidátů na post lídra britské Konzervativní strany prezentovala v úterý večer…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama