Eurovolby 2019: Konec monopolů typu Google v EU? Formuje se silná trojka. A co Fidesz?

Svůj zájem o spolupráci v evropské politice v příštích pěti letech dali jen krátce po oznámení předběžných výsledků letošních eurovoleb najevo představitelé všech tří nejsilnějších evropských politických rodin.

Přidejte svůj názor

Evropské volby 2019
doporučujeme

Vedoucí kandidát vítězných lidovců z EPP Manfred Weber v Bruselu před novináři upozornil, že bez jeho uskupení nebude v novém europarlamentu stabilní většina možná. Ke kooperaci vyzval druhé socialisty z S&D i liberální ALDE, která se umístila jako třetí.

Lidovci sice s předpokládanými 180 europoslanci budou v novém europarlamentu nejsilnější frakcí, oni i socialisté (nově asi 152 mandátů) ale zaznamenali ztráty a tak k většině potřebují právě také liberály z ALDE s jejich očekávanými 105 europoslanci. EPP přitom podle nočních Weberových slov trvá na tom, že právě on má jako hlavní kandidát v eurovolbách vítězného uskupení nárok na křeslo příštího předsedy Evropské komise.

Dosavadní lídr europoslanecké frakce v EPP se dnes ale vyhnul přímé otázce, zda si přeje, aby v EPP zůstal i maďarský Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Zda se Weberovi podaří získat post šéfa komise ale bude záležet na spolupráci socialistů, jejichž vlastní volební lídr a dosavadní první místopředseda EK Frans Timmermans kladl v noci na tiskové konferenci před personálními otázkami větší důraz na program EU pro příštích pět let. Zdůrazňoval potřebu do budoucnosti hledící a dynamické platformy, v níž by spolupracovaly všechny "progresivní síly". Připomněl potřebu řešit klimatické změny i nutnost zajistit sociální spravedlnost.

ALDE, která očekává posílení v podobě francouzské Obnovy prezidenta Emmanuela Macrona, by v čele komise ráda viděla dosavadní komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Ta dnes výsledek voleb označila za "signál změny", který voliči z celé EU do Bruselu vyslali. "Už nejde jen o dvoučlennou většinu," upozornila s tím, že také podle ní musí být nová koalice odhodlaná v unii prosadit potřebné změny. "Po pět let jsem rozbíjela monopoly. A to nyní udělali i voliči," dodala komisařka, známá z ostře sledovaných kauz například kolem společnosti Google.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 11:19 I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Věří lidé očkování? Výsledky průzkumu jsou zarážející, především u Evropanů

19.06.2019 10:58 Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny…

Genderová rovnost pronikla do televize ITV: Už žádné pořady jen od mužů

19.06.2019 07:35 Britská televize ITV už si u svých scenáristů neobjedná žádný pořad, na němž by se podíleli…

"Pořádně ukřičený binec." Británie z EU neodejde 31. října? Debata se…

19.06.2019 07:17 Pětice zbývajících kandidátů na post lídra britské Konzervativní strany prezentovala v úterý večer…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama