Trest smrti pro Francouze v Iránu? Ministerstvo zahraničí protestuje

Francie je proti trestu smrti a hodlá toto své stanovisko připomenout iráckým úřadům. Irácký soud v neděli poslal na smrt tři francouzské občany za jejich členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ministerstvo zahraničí v Paříži dnes oznámilo, že Francie je proti trestům smrti, ale že zároveň uznává nezávislost irácké justice. Z Iráku dnes přišla zpráva o čtvrtém odsouzeném Francouzi k nejvyššímu trestu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Francie
doporučujeme

"Francie je z principu proti trestu smrti vždy a všude" a francouzské velvyslanectví v Iráku "učiní nezbytné kroky, aby iráckým úřadům tento neměnný názor připomenulo," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Stojí v něm dále, že ministerstvo uznává svrchovanost iráckých institucí, že členové Islámského státu se musejí za své zločiny zodpovídat a že irácký zákon takové zločiny trestá smrtí.

Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi, kteří byli zadrženi v Sýrii a později převezeni do Iráku. Odsouzení mají na odvolání 30 dní. Jsou jimi Kévin Gonot, Léonard Lopez a Salim Machoua.

Dnes soud za totéž provinění poslal na smrt oběšením sedmatřicetiletého Francouze Mustaphu Merzoughiho. "Důkazy a přiznání ukazují, že jste byl členem skupiny Islámský stát a že jste pracoval v jeho vojenské sekci. V důsledku toho jste odsouzen k trestu smrti oběšením podle zákona číslo čtyři o terorismu," sdělil soudce v rozkladu k rozsudku nad Merzoughim.

Francouz podle agentury AFP při soudním procesu hovořil arabsky s tuniským přízvukem a požádal o prominutí. "Nespáchal jsem zločiny ani vraždy, jsem vinen tím, že jsem tam (do Sýrie) odjel. Žádám irácký a syrský národ, Francii a rodiny obětí o prominutí," řekl Merzoughi. Podle iráckých úřadů sloužil v letech 2000 až 2010 ve francouzské armádě a roku 2009 působil v Afghánistánu. Ve Francii žil v Toulouse.

Soudní řízení s dalším Francouzem bylo odročeno na 2. červen. Jde o Fodhila Tahara Aouidatea, který řekl, že z něj přiznání bylo vynuceno bitím. Soudce nařídil lékařskou prohlídku.

Už dříve irácký soud rozhodl o třech jiných francouzských občanech - Mélině Boughedirové, Djamile Boutoutaouové a Lahcènovi Gueboudjovi. Všichni dostali doživotní tresty, což znamená, že musejí být ve vězení nejméně 20 let. Devět dalších francouzských občanů v Iráku soud ještě čeká.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama