Rozdělené Německo? Eurovolby ukázaly propast mezi západním a východním Německem

Evropské volby naplno ukázaly, jak rozdělené je dodnes Německo. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Německá vlajka
doporučujeme

V Sasku, kde byla AfD nejsilnější už v parlamentních volbách před dvěma roky, protiimigrační uskupení získalo 25,3 procenta hlasů, zatímco CDU, která v zemi od znovusjednocení Německa v roce 1990 nepřetržitě vládne, jen 23 procent. Lépe si strana kancléřky Angely Merkelové nevedla ani v Braniborsku, kde dostala 18 procent hlasů, zatímco Alternativa pro Německo 19,9 procenta.

Z pohledu křesťanských demokratů, ale i dalších stran jako jsou sociální demokraté (SPD), Levice nebo Zelení, je to problém i proto, že v obou zemích bývalé Německé demokratické republiky (NDR) se v září uskuteční zemské volby, které tam mohou výrazně změnit rozložení politických sil a ztížit hledání koaličních většin.

O moc lepší není situace pro CDU ani v další východní spolkové zemi Durynsku, kde se na podzim také uskuteční zemské volby. Strana tam sice se ziskem 24,7 procenta hlasů zvítězila, ale AfD byla v těsném závěsu s 22,5 procenta. Druhou nejsilnější za CDU se protiimigrační strana stala také v Meklenbursku-Předním Pomořansku a Sasku-Anhaltsku.

O co je ale AfD silnější v zemích bývalé NDR, o to slabší je na západě Německa. Její výsledky se zde pohybovaly od 6,5 do deseti procent, zatímco CDU zde v několika zemích získala více než 30 procent. Sesterská Křesťanskosociální unie (CSU) pak v Bavorsku dosáhla dokonce na 40,7 procenta.

V západních zemích a zejména ve velkoměstech v nedělním hlasování výborných výsledků dosáhli Zelení, kteří jsou považování za faktické vítěze voleb. Dokázali jednoznačně zvítězit v Hamburku a Berlíně a vyhráli také v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku nebo Mnichově a Stuttgartu, tedy metropolích dvojice "automobilových" spolkových zemí. V západních zemích naopak zcela propadla Levice, která na východě vždy bodovala dvouciferně.

Sociální demokracie na rozdíl od dřívějších eurovoleb dokázala zvítězit jen v severoněmeckých Brémách, které jsou s asi 700.000 obyvateli nejméně lidnatou spolkovou zemí. Může to pro ni ale být jen velmi malou útěchou, celkově totiž stejně jako CDU/CSU dosáhla svého nejhoršího výsledku ve volbách do Evropského parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama