Vítěz eurovoleb na Slovensku chce spolupracovat s Kiskou

Zástupci vítěze voleb do Evropského parlamentu na Slovensku, koalice proevropských stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu, dnes vybídli dosluhujícího prezidenta Andreje Kisku ke spolupráci. Kiska, jemuž pětiletý mandát skončí v polovině června, už dříve ohlásil založení vlastní strany. V reakci na prohlášení PS a Spolu vyzval Kiska ke spojení většího počtu stran. PS a Spolu chtějí uspět i v nadcházejících parlamentních volbách a vystřídat nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

"V (evropských) volbách se ukázalo, že Slovensko chce změnu. Chceme nadále (PS a Spolu) spolupracovat. Byli bychom rádi, kdyby i další strany pochopily, že lidé chtějí spolupráci. Byl bych rád, pokud by se i Andrej Kiska k takové spolupráci přidal," řekl novinářům předseda PS Michal Truban.

Koalice PS/Spolu získala při nízké volební účasti v sobotních volbách do Evropského parlamentu 20,11 procenta hlasů. Strana PS vznikla v roce 2017. V loňských komunálních volbách PS a Spolu podporovaly úspěšného kandidáta na primátora Bratislavy Matúše Valla. Letos v březnu zase bývalá místopředsedkyně PS Zuzana Čaputová vyhrála přímé prezidentské volby. Stranu Spolu loni založilo několik nezařazených poslanců včetně jejího nynějšího předsedy Miroslava Beblavého.

"Za devět měsíců náš čekají parlamentní volby, které budou rozhodující pro budoucnost této země. Velmi bychom si vážili spolupráce s ním (Kiskou) a pokud by se k nám přidal, bylo by to pro Slovensko dobré," řekl Beblavý.

Kiska v reakci na výzvu PS a Spolu řekl, že spojit by se neměly jen tři subjekty. "Nejen PS, Spolu a Kiska, ale potřebujeme se spojit s OĽaNO, SaS i KDH. Všechny tyto demokratické strany se musí spojit, a to nejen deklarativně," řekl podle slovenských médií prezident.

Strana Svoboda a solidarita (SaS) a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) jsou nejsilnějšími opozičními parlamentními stranami. Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) je neparlamentní stranou, která v eurovolbách získala dvě ze 14 slovenských křesel. Šéf SaS Richard Sulík dříve během dne řekl, že Kiska loni odmítl jeho nabídku ke spolupráci a že SaS půjde do voleb samostatně. OĽaNO označilo spojení za prospěšné.

Kiska, který se dlouhodobě vymezuje vůči politice Směru-SD, ohlásil založení vlastní strany začátkem dubna. Přitom řekl, že Slovensko chce změnu a že je třeba vyhrát parlamentní volby.

Politologové a sociologové s ohledem na úspěch koalice PS/Spolu v evropských volbách upozornili, že Kiska možná promeškal vhodnou dobu k založení vlastní strany. "Pokud bych byl Andrejem Kiskou, nyní budu mít velké 'bolení hlavy', protože zakládat stranu v době vítězné vlny koalice PS/Spolu může znamenat i neúspěch," řekl listu Denník N sociolog Michal Vašečka.

Evropské volby potvrdily ústup Směru-SD z dřívějších pozic, který odstartovala Ficova prohra v prezidentských volbách v roce 2014. Následně strana ztratila v parlamentních, krajských i komunálních volbách. Směr-SD od roku 2006 až dosud vyhrál všechny parlamentní a evropské volby na Slovensku. V posledních eurovolbách získal 15,72 procenta hlasů a skončil na druhém místě.

Kiska v reakci na výsledek PS/Spolu v eurovolbách vyjádřil potěšení nad vítězstvím nových lidí v politice nad starými politickými matadory. Evropské volby podle Kisky ukázaly, že lidé chtějí překreslit politickou mapu Slovenska ve prospěch demokratických sil i v příštích parlamentních volbách.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé v Madridu pochodují za klima, účastní se i Thunbergová

06.12.2019 18:52 V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 18:31 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

EU má mít strategickou autonomii, shodli se ministři Česka a Francie

06.12.2019 17:58 Evropská unie by měla usilovat o strategickou autonomii v obraně, aniž tím utrpí transatlantické…

Slibů už bylo dost! Aktivistka Greta se na konferenci COP25 obula do…

06.12.2019 17:49 Do Madridu dnes z Lisabonu dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která má v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama