Policie šária, která nutila lidi vzdát se sexu a hudby, byla potrestána

Soud v západoněmeckém Wuppertalu dnes uznal vinnými sedm mužů, kteří před pěti lety na ulicích města hlídkovali ve výstražných vestách s nápisem policie šaría. Informovala o tom agentura DPA. Případ vzbudil v Německu pobouření, soud ale v roce 2016 na jejich jednání skupiny mužů nic trestného neshledal. Nejvyšší soud v Karlsruhe loni kauzu vrátil k novému projednání.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle soudu ve Wuppertalu se muži provinili proti zákazu nošení uniforem nepovolanými osobami nebo napomáháním k tomuto činu. Udělil jim proto pokuty ve výši od 300 do 1800 eur (od 7700 do 47.000 Kč).

Skupina mužů oblečená z větší části do oranžových vest s nápisem policie šaría v září 2014 pochodovala ulicemi Wuppertalu v Severním Porýní-Vestfálsku a nabádala zdejší mladé obyvatele, aby přestali hrát na automatech, pít alkohol nebo poslouchat hudbu a žili v souladu s islámským právem. V čele skupiny byl salafista Sven Lau, který už byl mezitím v jiném případu odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody za napomáhání teroristické organizaci.

Chování mužů pobouřilo německou veřejnost, ale policie ani státní zastupitelství na něm samém nic trestného neshledaly. Soudy tak řešily jen otázku, zda se skupina prohřešila proti zákazu nošení uniforem. Původně dospěly k závěru, že vesty za uniformu považovat nelze. Nejvyšší soud ale loni osvobozující rozsudek zrušil a uvedl, že soud nižší instance otázku posoudil nesprávně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covidu-19 je ve Francii podle expertů pod kontrolou

05.06.2020 20:34 Aktualizováno Epidemie covidu-19 je ve Francii podle tamní vědecké rady, která koordinuje boj s pandemií,…

Lidí s covidem-19 v Itálii umírá méně, výskytů nákazy ale přibylo

05.06.2020 20:01 V Itálii klesá počet obětí koronaviru, už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod hranicí…

Afghánec vraždil v Rakousku u hranic s ČR, dostal doživotí

05.06.2020 19:21 Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských…

Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

05.06.2020 18:27 Aktualizováno elká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy