KOMENTÁŘ: Přinese vítězství Strany pro brexit rozpad britského politického systému?

Britský politický systém, známý jako většinový, tradiční dvou-stranický nebo také jako Westminsterský systém typu „vítěz bere vše“, by se v důsledku výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu mohl rozpadnout. Politický systém Spojeného království byl až doposud typický tím, že jej formovaly dvě hlavní politické strany. Hlavní strana – vládnoucí, měla tradičně většinu v parlamentu, a její rivalitní strana jí stála v opozici. V posledních letech však ve Velké Británii sledujeme přerod tohoto tradičního dvou-stranického systému. Nejistota okolo odchodu země z Evropské unie a výsledky evropských voleb, které s jasnou převahou vyhrála nově vytvořená Strana pro brexit Nigela Farage, činí tento přerod navíc mnohem snadnějším. Mohlo by se tak stát, že se tradiční britský politický systém úplně rozpadne.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Strana pro brexit, kterou na počátku tohoto roku založil někdejší lídru UKIPu Nigel Farage, byla od začátku kampaně, která předcházela letošním euro-volbám, jasným favoritem. Stejně jako před pěti lety, kdy se konaly poslední celounijní volby, se i v těch letošních podařilo Farageovi zmobilizovat a oslovit voliče tak, že mu to přineslo jasné vítězství. V průběhu letošních voleb mu do karet hrála hlavně nejistota, která již dlouhé měsíce, či dokonce roky, doprovází vyjednávání o odchodu Spojeného království z EU a také nedůvěra britských občanů v tradiční strany, které měly zemi z evropského bloku vyvázat.

Mnozí označují výsledek voleb za alarmující, a to především pro tradiční dvou-stranický systém, který byl pro politiku Británie až doposud tak typický. Evropské volby na ostrovech vyhrály nově vzniklé strany ( Strana pro brexit) a ty, které v posledních letech stály spíše mimo hlavní politické rozhodování (Liberální demokraté a Zelení).

Strana pro brexit se stala jasným vítězem voleb – získala téměř 32-procentní podporu voličstva, která jí přinese celkem 29 křesel v Evropském parlamentu. V tomto unijním tělese budou nově zvolení britští europoslanci zasedat do té doby, než Spojené království vystoupí z EU – nyní se kalkuluje s datem 31. října. Liberální demokraté nově obsadí 16 křesel a zeleným připadne 7 mandátů. Aktuálně vládnoucí Konzervativní straně výsledky voleb zajistily pouhá 4 křesla a opozičním labouristům křesel 10.

Dohromady tak dvě hlavní britské strany získaly podporu přibližně jedné čtvrtiny voličů, což je i na britské poměry šokující. V evropských volbách 2014, ve kterých již v tehdy zvítězil Farageův UKIP, byly ještě tradiční konzervativci a labouristé schopni získat podporu téměř poloviny země. V průběhu let tak zaznamenáváme enormní pokles důvěry a podpory v tyto dvě hlavní politické strany, v případě Konzervativní strany můžeme dokonce hovořit o historickém volebním debaklu.

Mohli bychom také tvrdit, že překvapivé výsledky voleb posouvají Velkou Británii více do Evropy, a to právě kvůli erozi tamějšího politického systému. Systém, jehož zárodky na britských ostrovech nyní pozorujeme, se podobá evropským systémům více než kdy dříve. Kontinentální politické systémy jsou charakteristické přítomností většího počtu politických stran (multistranický pluralismus), což v důsledku vede k vytváření širších vládnoucích koalic.

Britská výjimečnost a „skvělá izolace“ tak v tomto směru přestává platit. V mnohých státech současné EU-28 navíc zvítězily strany radikálnější, více populistické a strany, které dlouho dobu stály mimo hlavní proud veřejného i politického dění. Toto tvrzení platí i pro náš případ Velké Británie, což ji dále připodobňuje a přibližuje ke kontinentální Evropě. Jedná se tak o poměrně paradoxní jev vzhledem ke skutečnosti, že se Spojené království snaží již téměř tři roky o vystoupení z evropského společenství.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomáhat uprchlíkům na moři je povinnost? V europarlamentu se strhla…

17.07.2019 22:01 Aktualizováno Evropská unie a její členské státy mají podle mezinárodního práva povinnost pomáhat lidem a…

Na Kypru zatčeno 12 Izraelců, dle policie brutálně znásilnili mladou…

17.07.2019 21:54 Aktualizováno Kyperská policie dnes zdržela 12 Izraelců, kteří jsou podezřelí z hromadného znásilnění 19leté…

Migranti spí v Katalánsku na ulicích a páchají zločiny. Nevíme, co s tím,…

17.07.2019 21:53 Aktualizováno V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

Kapitánka lodi Sea-Watch se stále ukrývá, prokuratura pro ni chce domácí…

17.07.2019 21:18 Prokuratura v sicilském městě Agrigento se odvolala k italskému nejvyššímu soudu proti rozhodnutí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama