Greta Thunbergová spojila síly se Schwarzeneggerem, společně podpořili boj proti změně klimatu

Klimatická konference, kterou dnes ve Vídni pořádá herec a bývalý guvernér amerického státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger začala důraznými apely na politiky, aby činili víc pro boj se změnami klimatu. Hvězdou konference byla švédská aktivistka Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.

Schwarzenegger, Arnold
doporučujeme

Konferenci zahájil rakouský prezident a bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen. "Víme, že nám běží čas - klimatický nouzový stav tady máme už dlouho," řekl v úvodním slovu prezident. I generální tajemník OSN António Guterres varoval, že situace je "velice vážná".

Thunbergová, jejíž školní stávka se za několik měsíců přeměnila v mnohamilionové hnutí, vyjádřila přesvědčení, že lidé vůbec nevědí, v jakém nebezpečí jsou.

"Možná si povšimnou, že je něco špatně, že se otepluje," citovala ji agentura APA. S ohledem na ničivé dopady změn klimatu ji však zaráží, proč toto téma není každý den v novinách na první straně a proč se o něm neustále nehovoří. Podle ní už dávno měl být vyhlášen stav klimatické nouze a politici měli věc bez ustání řešit na krizových zasedáních. "Samozřejmě mohou miliony dětí vyjít do ulic, my ani vědci ale nejsme lídři," řekla Thunbergová.

Také hostitel konference Schwarzenegger vyzval k důraznějšímu postoji a k odvaze mít větší sny. "Snílci mění svět, nikoliv pochybovači," řekl bývalý rakouský kulturista, hollywoodská hvězda a americký politik. Klimatické skeptiky vyzval, aby se připojili k zelenému hnutí. "Pozvánka adresovaná Bílému domu se ale cestou zřejmě ztratila," prohlásil ve zjevné narážce na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který existenci globálního oteplování v minulosti opakovaně popřel.

Na třetím ročníku klimatické konference s názvem R20 Austrian World Summit debatují politici, experti a vůdčí osobnosti s 1200 hosty z 30 zemí na téma boje proti globálnímu oteplování. Letošním hlavním bodem diskuse bylo "financování klimatu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU vyškrtne Srbsko a Černou Horu ze seznamu bezpečných zemí

14.07.2020 17:55 Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou…

Macron hájí nového ministra vnitra, ten je vyšetřován kvůli údajnému…

14.07.2020 17:02 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obhajoval své rozhodnutí jmenovat do čela ministerstva…

Covid-19 v Chorvatsku: Nejvíc nakažených má Záhřeb, oblasti Splitu a…

14.07.2020 16:43 Aktualizováno V Chorvatsku se podle zatím posledních údajů přes víkend proti předchozím dnům výrazně snížil denní…

Francie slaví státní svátek Den Bastily, letos bez bombastické vojenské…

14.07.2020 16:16 Aktualizováno Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne na pařížském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy