Macron kašle na výročí vylodění spojenců v Normandii? Valí se ostrá kritika

Francouzský prezident Emmanuel Macron čelí kritice kvůli neúčasti na nadcházejícím mezinárodním pietním aktu u příležitosti 75. výročí vylodění spojenců v Normandii. Kritici to označili za urážku veteránů. Elysejský palác se hájí tím, že hlavy Francie předsedají mezinárodním připomínkám Dne D tradičně jen při kulatých výročích a že Macron se příští čtvrtek zúčastní řady jiných pietních aktů.

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Kritici ale tvrdí, že prezident měl tentokrát udělat výjimku, protože je to s největší pravděpodobností poslední velký ceremoniál, na němž budou vzhledem k pokročilému věku přítomni veteráni. Někdejším vojákům je nyní zhruba mezi 95 a 100 lety.

"Normální by tedy bylo, aby jim (francouzská) republika vzdala čest vaší přítomností. Je to urážka veteránů, stydím se za Francii," napsal v dopise Macronovi opoziční poslanec Philippe Gosselin ze středopravé strany Republikáni.

Místo Macrona se aktu v kanadském sektoru pláže Juno, který má být vyvrcholením oslav, zúčastní premiér Édouard Philippe. Ceremoniál ale vynechá i většina světových státníků. Očekává se pouze příjezd kanadského premiéra Justina Trudeaua a belgického ministerského předsedy Charlese Michela.

Macron se letos podle svého úřadu zaměří na připomínky role francouzských vojáků a odbojářů během invaze spojenců v roce 1944. Ve čtvrtek ráno s britskou premiérkou Theresou Mayovou slavnostně položí základní kámen budoucího britského památníku ve Ver-sur-Mer a dopoledne se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Colleville-sur-Mer zúčastní na americkém hřbitově americko-francouzské ceremonie. Odpoledne pak bude předsedat francouzskému pietnímu aktu na počest francouzských vojáků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy