Audit o Babišovi? Brusel odmítá výsledky komentovat, česká opozice řádí

Evropská komise se dnes odmítla vyjádřit k výsledkům auditu, který podle webu Hospodářské noviny a Neovlivni.cz konstatoval, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky ve skupině Agrofert. Komise na žádost ČTK sdělila, že ke kauze nemá žádný komentář.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Evropská komise nikdy nekomentuje neukončené auditní procedury a rovněž žádné úniky (informací)," uvedl mluvčí komise Daniel Rosario, který má na starosti obchodní a zemědělskou tematiku.

Ministerstvo financí dnes potvrdilo, že dostalo anglickou verzi zprávy a nyní čeká na doručení české verze auditu. Na tu bude reagovat, obvyklá lhůta na vyjádření je jeden až dva měsíce.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka uvedl, že firma nadále trvá na tom, že v dotacích postupuje přesně podle zákona. Babiš v reakci na dnešní zprávy médií odpověděl ČTK, že neporušuje ani české a ani evropské zákony.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek novinářům řekl, že svolal schůzku opozičních stran, na které chce projednat případné iniciování hlasování o nedůvěře. Hnutí STAN hovoří o mimořádné schůzi Sněmovny ke střetu zájmů premiéra Babiše. "Pokud Andrej Babiš situaci nevyhodnotí tak, že neodejde z veřejného života, pak podpoříme svolání mimořádné schůze a pravděpodobné je, že součástí schůze bude hlasování o nedůvěře vládě," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Česko by mělo vrátit část dotací pro Agrofert - my říkáme, že by to měl být Agrofert, ne Česko!" uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Podle Pospíšila se zatím jedná "o 163 milionů korun, které zaplatili Češi ze svých kapes na podnikání svého premiéra", možná víc.

Občanští demokraté žádají zveřejnění rozhodnutí Evropské komise i vyčíslení částky, kterou Agrofert z EU získal. "Současně by do vyjasnění situace mělo dojít k zastavení poskytování dotací Agrofertu... ´Podnikání´ holdingu mají platit všichni občané, kteří poctivě pracují, ze svých daní? Budeme požadovat, aby Agrofert vše vrátil ze svého!" uvedl předseda ODS Petr Fiala. S odvoláním na nyní projednávanou novelu rozšiřující elektronickou evidenci tržeb mluvil o české švadleně, která má ze svých daní platit dotace na podnikání Agrofertu.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Babiše, aby poslance informoval o tom, jak na výsledek auditu zareaguje a zda je připraven peníze státu vrátit. Premiér na jeho výzvu nereagoval.

"Na proplácení sociálních služeb pro ty nejpotřebnější nemáme, ale stamiliony hamižnému oligarchovi a premiérovi v jedné osobě proplácíme. Budeme tvrdě vyžadovat, aby český stát peníze po Agrofertu nekompromisně vymáhal," uvedl Kalousek.

Podle předsedy lidovců Marka Výborného se "daňový poplatník nesmí ani korunou podílet na řešení osobních firemních problémů premiéra". "Svěřenecký fond, nesvěřenecký fond. Očekávám, že se k tomu postaví čelem!" uvedl. Zopakoval, že opozice předsedu vlády vyzvala, aby se jasně vyjádřil. "Dočkali jsme se pouze úsměvů a mlčení. Chceme slyšet kroky, aby nás ta situace nestála ani korunu," řekl.

Pirát Bartoš ve Sněmovně řekl, že není možné aby se zpráva tajila a diskutovalo se jen o tom, co z ní unikne do médií. Vyzval k jejímu zveřejnění. "Pokud se ukáže, že jsou informace pravdivé, budeme chtít hlasování o nedůvěře vlády," uvedl Bartoš.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byl zatčen slovenský podnikatel Majský, ukrýval se na psychiatrii

05.08.2020 12:10 Policisté v Praze zadrželi slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen…

Svět pomáhá Libanonu po mohutné explozi. Francie pošle tuny zdravotnického…

05.08.2020 11:21 Na palubě dvou vojenských letounů má dnes do Libanonu dorazit pomoc, kterou po mohutné úterní…

Na pobřeží nedaleko Marseille vypukl požár. 2700 lidí evakuováno, několik…

05.08.2020 10:23 Nejméně 2700 lidí muselo být v noci na dnešek evakuováno před požárem, který se rozhořel na pobřeží…

Do Řecka přišlo 14krát méně migrantů než loni

05.08.2020 10:09 Do Řecka přišlo za poslední čtyři měsíce podstatně méně migrantů než loni. Zatímco v roce 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama