Papež vyzval Maďary a Rumuny ke smíru, mši zkomplikovalo špatné počasí

Papež František dnes vyzval Rumuny a etnické Maďary, aby se oprostili od své složité minulosti. Nejvyšší představitel katolické církve to uvedl během druhého dne návštěvy Rumunska při bohoslužbě na jednom z nejznámějších poutních míst Šumuleu Ciuc v Transylvánii. V regionu žije početná maďarská menšina. Papežovu návštěvu však dnes zkomplikovalo špatné počasí, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

"Složité a žalostné minulé události nesmí být zapomenuty nebo zapírány, zároveň však nesmí být překážkou či výmluvou, která stojí v cestě naší touze žít pohromadě jako bratři a sestry," řekl papež.

Transylvánie, zvaná také Sedmihradsko, patřila do konce první světové války Rakousko-Uhersku, k Rumunsku region přičlenila Trianonská smlouva z roku 1920. V oblasti dodnes žije početná katolická maďarská menšina, jejíž soužití s většinovými Rumuny nebylo vždy bezproblémové. Maďaři tvoří šest procent rumunské populace a jsou tak největší menšinou v zemi.

Maďarský prezident Viktor Orbán v roce 2015 na své facebookové stránce zveřejnil symboly, které podle rumunských představitelů naznačovaly, že Budapešť je zastáncem autonomie pro oblasti převážně obývané etnickými Maďary. Rumunsko se tehdy proti uveřejnění příspěvku ohradilo a nazvalo ho nepřijatelným revizionismem.

Bohoslužby se podle Reuters zúčastnilo přes nepřízeň počasí asi 80.000 lidí. Mnoho návštěvníků přijelo právě z Maďarska, mezi nimi i prezident země János Áder. Papež kázání přednesl v italštině, překládáno bylo do rumunštiny i maďarštiny.

František měl původně na místo bohoslužby přiletět helikoptérou, bouře a nízká oblačnost ho však donutily absolvovat několikahodinovou cestu autem po klikatých horských cestách.

Po bohoslužbě se má papež přesunout do města Jasy na severovýchodě země, kde by mělo na setkání s ním přijít až 100.000 převážně mladých lidí. Následně se vrátí zpět do Bukurešti.

Při nedělní mši ve městě Blaj, jež má být vrcholným bodem jeho návštěvy, má František blahořečit sedm řeckokatolických biskupů mučedníků z dob vlády komunistického režimu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka našli nový hromadný hrob

14.11.2019 20:07 Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Treblinka, asi 100…

Británie má další problém. EU s ní zahájila řízení

14.11.2019 19:38 Evropská komise dnes zahájila proti Británii řízení za to, že odmítla navrhnout komisaře. Londýn…

Na pařížském okruhu shořel autobus Flixbusu, vezl 41 lidí

14.11.2019 18:25 Autobus společnosti Flixbus dnes odpoledne na pařížské okružní dálnici začal hořet. Plameny vozidlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama