Bývalý španělský král Juan Carlos se rozloučil s veřejností, dorazil na býčí zápasy

Bývalý španělský král Juan Carlos se v neděli definitivně stáhl z veřejného života. Učinil tak pět let poté, co se vzdal trůnu ve prospěch svého syna Felipa IV. Podle agentury DPA se neoficiální rozloučení konalo v aréně ve městě Aranjuez asi 50 kilometrů jižně od Madridu, kde bývalý panovník z rodu Bourbonů zhlédl tradiční býčí zápasy.

Přidejte svůj názor

Král Juan Carlos I., královna Sofía a bývalý ministerský předseda José Luis Rodríguez Zapatero, autor: Cláudio Vaz
doporučujeme

Před společenskou akcí Juan Carlos poobědval se svými přáteli a příbuznými, mezi nimiž nechyběla jeho sestra Pilar a dcera Elena.

Choť Sofii novináři nezahlédli, což nebylo příliš překvapivé s ohledem na skutečnost, že královský pár je v posledních letech společně vídán jen velice zřídka a pouze při protokolárních příležitostech.

zdroj: YouTube

Minulé pondělí zveřejnila královská rodina dopis, v němž Juan Carlos vysvětlil své pohnutky pro rozhodnutí odejít z veřejného dění: "Myslím, že nadešla chvíle obrátit list v mém životě a zcela se stáhnout z veřejného života," napsal Juan Carlos svému synovi.

Dodal, že o odchodu do soukromí přemýšlí od té doby, co loni oslavil 80. narozeniny a dostalo se mu ocenění od španělského parlamentu. Událost se kryla s výročím ústavy z roku 1978, která znamenala přechod země od diktatury k demokracii.

I přes zdravotní problémy se bývalý panovník po abdikaci hojně objevoval na společenských událostech. Dále může používat titul král a je oslovován "Vaše Veličenstvo".

Juan Carlos I. abdikoval 18. června 2014 a po 39 letech tím skončila jeho vláda, jež přivedla zemi k demokracii po éře diktátora Franciska Franka. Na španělském trůně ho vystřídal syn Felipe VI.

Parlament předtím oznámený odchod Juana Carlose z trůnu schválil zvláštním zákonem, protože španělský právní systém pravidla pro abdikaci a nástupnictví přesně neupravuje.

Popularitu Juana Carlose v posledních letech jeho vládnutí otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší problém Evropy? Na brexit a populisty zapomeňte, naznačuje…

28.01.2020 22:04 Aktualizováno NÁZOR - Není divu, že Evropě se nedaří najít hlas, ale nikoliv z důvodu brexitu, vzestupu…

60 uprchlíků vzalo útokem plot na maďarské hranici, policie střílela

28.01.2020 22:03 Aktualizováno Kolem šesti desítek migrantů se dnes časně ráno pokusilo proniknout do Maďarska přes plot na…

Koronavirus v Bavorsku. Čtyři Němci se nakazili nečekaným způsobem

28.01.2020 21:48 Aktualizováno Německo dnes oznámilo tři další případy nákazy koronavirem, celkem také země eviduje čtyři nemocné.…

Čeští úředníci byli v Bruselu kvůli auditu Agrofertu

28.01.2020 20:38 Zástupci českých úřadů dnes jednali v Bruselu o auditní zprávě k zemědělským dotacím Agrofertu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama