V Budapešti chystají ponor k vraku lodi Hableány, Dunaj vydal několik mrtvých těl

Jihokorejští potápěči začali dnes v Budapešti s přípravami na sestoupení k výletní lodi, která se na Dunaji minulý týden potopila po kolizi s větším plavidlem. Nejméně sedm lidí při neštěstí zahynulo a dalších 21 se stále pohřešuje. Předpokládá se, že přinejmenším část nezvěstných zůstala ve vraku. Z Dunaje bylo mezitím vytaženo několik utopenců, zatím však není jisté, zda jde o oběti nehody. Neštěstí se stalo ve středu, na palubě výletní lodi byli jihokorejští turisté.

Přidejte svůj názor

Parlament u řeky Dunaj
doporučujeme

List Magyar Nemzet dnes na svém webu s odvoláním na několik nezávislých zdrojů napsal, že o víkendu bylo u městečka Ercsi, asi 15 kilometrů od Budapešti po proudu Dunaje, z řeky vytaženo několik těl. Vzhledem k tomu, že identifikace mrtvých zatím nebyla dokončena, není možné říci, zda jde o lidi z potopené lodi.

Podobně je tomu u dalších dvou těl, která byla dnes z řeky vylovena. Jeden utopený byl vytažen u obce Harta asi 120 kilometrů jižně od maďarské metropole a druhý až u Moháče, vzdáleného kolem 200 kilometrů od místa tragédie. Muž objevený u Harty by podle informací médií mohl být Korejec ve věku přibližně 50 let, o druhém mrtvém se nic bližšího zatím neví.

Prudký tok Dunaje, rozvodněného po vydatných deštích, doposud bránil potápěčům, aby se do potopené lodi ponořili a prozkoumali ji. Předpokládalo se, že dnes už bude situace lepší, ale podle informací z místa tomu tak není. Navíc vrak byl lokalizován v hloubce až devíti metrů, což je o tři metry hlouběji, než se původně uvádělo. Maďarské úřady ale souhlasily, aby se k vraku pokusili dostat jihokorejští potápěči.

Jihokorejský záchranný tým podle agentury Reuters ráno oznámil, že jakmile budou dokončeny přípravy, začne testování možnosti práce pod vodou. "Dnešní potápění nebude o tom, pokusit se dostat do lodi. Půjde nejprve o zjištění situace," oznámili záchranáři v prohlášení.

Jihokorejský tým chce vyzvednout těla předpokládaných obětí, které zůstaly v lodi, dokud je vrak na dně řeky. Maďaři navrhovali, že vzhledem k nesnadnému přístupu nejdřív loď vyzvednou. Jihokorejci se ale obávají, že při tom by mohlo hrozit poškození plavidla a tím i ztráta těl utonulých. Maďarská strana nakonec s plánem Jihokorejců souhlasila.

Ředitel maďarského protiteroristického centra TEK János Hajdu kromě toho, že vrak leží ve větší hloubce, dnes upřesnil, že proud řeky v místě dosahuje rychlosti čtyř metrů za sekundu. Navíc ve vodě studené pod 15 stupňů je nulová viditelnost.

Plovoucí jeřáb s nosností 200 tun schopný vyzvednout potopené plavidlo ze dna by měl podle Hajdua připlout během několika dnů.

Tragická nehoda se stala ve středu večer za deštivého počasí. Výletní plavidlo Mořská panna s 33 jihokorejskými turisty se potopilo po srážce s větší hotelovou lodí Viking Sigyn. Mezi nezvěstnými je 19 turistů a dvoučlenná maďarská posádka.

Maďarská policie už ve čtvrtek zadržela 64letého ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn kvůli podezření, že neštěstí zavinil. V sobotu soud na kapitána uvalil třicetidenní vazbu. Ukrajinec ale jakoukoli vinu na tragédii odmítá a dnes dal najevo, že je ochoten zaplatit kauci, aby mohl být z vazby propuštěn.

Maďarská média s odvoláním na policejní zdroje informovala, že kapitán ignoroval pravidla pro provoz na řece. Nenavázal prý kontakt s kapitánem Mořské panny v okamžiku, kdy se snažil loď předjet. Podle pravidel musí kapitán plavidlo před sebou o chystaném předjížděcím manévru informovat. Po nehodě navíc nezazněla z větší hotelové lodi siréna, která by na neštěstí upozornila, a kapitán neinformoval ani policii, píší maďarská média.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdrogovaný Čech tlačil kamionem v Německu auto 150 metrů

17.01.2020 22:01 Český řidič kamionu pod vlivem drog narazil v Německu do osobního auta, které před sebou tlačil…

Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

17.01.2020 19:39 Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá,…

Kněz z Lyonu zneužíval děti, hrozí mu až deset let vězení

17.01.2020 18:31 Nejméně osmiletý trest vězení navrhla dnes prokurátorka v procesu s Bernardem Preynatem, který jako…

Slovenský prokurátor nesouhlasí se stíháním kolegy, který měl styky s…

17.01.2020 15:21 Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama