VIDEO: Královna Alžběta II. uvítala Trumpa, starosta Khan mu vrátil úder za urážky

Britská královna Alžběta II. se dnes v Buckinghamském paláci sešla s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a s jeho manželkou Melanií. Setkání s hlavou britské monarchie a členy její rodiny bylo ceremoniálním začátkem Trumpovy státní návštěvy Spojeného království. Večer uspořádá královna na Trumpovu počest slavnostní banket.

Královna Alžběta II.

Prezidentský vrtulník přistál na trávníku zahrady Buckinghamského paláce, kde hosty přivítali princ Charles a jeho manželka Camilla. Z balkonu paláce příletu přihlíželi Trumpova dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem. Prezidentský pár se pak odebral k přijetí u královny, která podle agentury Reuters Donalda a Melanii Trumpovy přivítala s úsměvem.

zdroj: YouTube

Alžběta II. pozvala amerického prezidenta k návštěvě už před dvěma lety, cesta ale byla odkládána kvůli jednáním o brexitu, ale i z obavy před protesty britské veřejnosti, jež by mohly návštěvu zkomplikovat. Prezident přijel do Spojeného království loni v červenci na pracovní návštěvu, cesta vyvolala bouřlivé demonstrace a veřejné protesty v řadě britských měst, na které prezident podrážděně reagoval.

Tentokrát jde o oficiální státní návštěvu se všemi náležitými poctami. V zahradě paláce nastoupila na počest prezidenta USA a jeho choti čestná stráž, královská garda vypálila u paláce a v londýnském Toweru salvu. Na programu je dnes i prohlídka výtvarných děl z královských uměleckých sbírek, která se vztahují k americkým dějinám.

Protokolárních akcí se podle britských médií odmítlo zúčastnit několik známých tváří z britské politické scény, jimž se nezamlouvá provokativní Trumpovo chování a politika jeho administrativy. Bojkot šéfovi Bílého domu vyhlásil šéf labouristů Jeremy Corbyn, uvítání se neúčastní ani předseda liberálních demokratů Vince Cable nebo šéf dolní komory britského parlamentu, konzervativec John Bercow.

Corbyn dnes na twitteru vyjádřil podporu úternímu plánovanému protestu proti návštěvě hlavy amerického státu. Jde podle něj o příležitost ukázat solidaritu s těmi, "na které (Trump) útočí v Americe, po celém světě a v naší zemi".

Trump už před odletem do Británie kritizoval končící premiérku Theresu Mayovou za způsob, jakým vedla vyjednávání se zbytkem Evropské unie o britském odchodu z unie. Těsně před přistáním na londýnském letišti Stansted se pak na twitteru opřel do starosty britské metropole Sadiqa Khana, který mu prý připomíná "velmi hloupého a nekompetentního" starostu New Yorku Billa de Blasia. Zároveň se Trump označil za "velkého přítele Spojeného království" a napsal, že se na návštěvu Londýna velmi těší.

"Tady jde o mnohem více, než jsou dětinské urážky, které by měly být pod úroveň prezidenta Spojených států," reagoval Khanův úřad. Londýnský starosta se poté na Trumpa obrátil přímo ve videu natočeném pro ženský časopis Elle.

"Vaše hodnoty jsou zcela opačné k hodnotám Londýna a hodnotám této země. Máme za to, že rozmanitost není slabinou, rozmanitost je předností. Máme úctu k ženám a myslíme si, že jsou si rovny s muži," vzkázal mimo jiné Trumpovi.

Německo eviduje 1545 nových případů koronavirové infekce

27.07.2021 09:23 Německé zdravotní úřady za poslední den v Německu nahlásily 1545 nových případů koronavirové…

Francie schválila covid pas a povinné očkování zdravotníků

26.07.2021 22:07 Aktualizováno Francouzský parlament v noci na dnešek definitivně schválil zákon, který mimo jiné upravuje…

V Litvě se vzbouřili migranti, místní blokují výstavbu dalšího tábora

26.07.2021 21:17 Migranti, zadržení v Litvě po nelegálním přechodu bělorusko-litevské hranice, se vzbouřili a…

Evropská komise může Česko a další země postavit před soud kvůli autorským…

26.07.2021 16:24 Evropská komise (EK) pohrozila 23 zemím EU, že je může postavit před soud, protože se opozdily se…

V Polsku zemřelo v první polovině roku o 60 tisíc lidí více než loni

26.07.2021 12:33 V první polovině letošního roku zemřelo v Polsku přibližně o 60.000 lidí více než ve stejném období…

Německo hlásí 958 nových případů koronavirové nákazy

26.07.2021 07:55 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 958 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Při tragické nehodě autobusu na chorvatské dálnici zemřelo deset lidí

25.07.2021 22:00 Aktualizováno Nejméně deset lidí nepřežilo ranní havárii autobusu, který sjel z dálnice na východě Chorvatska.…

V Německu přibylo 1387 případů koronaviru, více než před týdnem

25.07.2021 20:25 Aktualizováno V Německu za poslední den podle statistiky Institutu Roberta Kocha přibylo 1387 lidí nakažených…

Macron po protestech kritizoval "nezodpovědnost" a propagoval očkování

25.07.2021 16:42 Nenechat se očkovat proti covidu-19 a pak s touto chorobou skončit v nemocnici není svoboda, ale…

Slovenský parlament schválil zákon, který zvýhodní očkované občany

25.07.2021 12:11 Aktualizováno Slovenský parlament schválil novelu zákona o veřejném zdraví, která zvýhodní očkované občany v…

Související:

Právě se děje