Trump jedná s Mayovou o obchodní dohodě, Huawei a ochraně klimatu

Donald Trump dnes v poledne v sídle britských premiérů v Downing Street 10 zahájil pracovní jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Prezident na něm podle Bílého domu hodlá projednat budoucí obchodní vztahy obou zemí po odchodu Británie z Evropské unie a chce upozornit premiérku na rizika spojená s využíváním služeb čínské firmy Huawei. Mayová by měla zdůraznit význam pařížské dohody o ochraně klimatu. K jakým závěrům ale dospějí, je vzhledem k premiérčině neutěšené politické budoucnosti nejisté.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Mayová, která nedokázala Británii vyvést z EU na základě referenda z roku 2016, s Trumpem jedná nedlouho před svým odchodem z vedení Konzervativní strany i britské vlády. Trump dává najevo, že její postup při dojednávání podmínek brexitu neschvaluje a jako jejího nástupce otevřeně podporuje bývalého šéfa diplomacie Borise Johnsona.

Ve víkendovém rozhovoru s deníkem The Sun Trump řekl, že Johnson by byl velmi dobrý premiér. Nevyloučil ani setkání s Nigelem Faragem, militantním vůdcem unijních odpůrců.

Vztah Trumpa k brexitu označuje část britského tisku za nejsledovanější téma návštěvy. Schůzka s Johnsonem nebo Faragem, kterou šéf Bílého domu před odletem nevylučoval, se zatím neuskutečnila a oba politici si údajně stěžují, že se je Mayová během Trumpova pobytu snaží izolovat.

Televize Sky News dnes zveřejnila nepotvrzenou zprávu, že se Trump setká s ministrem životního prostředí Michaelem Govem, jedním z favoritů na post budoucího ministerského předsedy.

Televize CNN označila Mayovou vzhledem k jejímu brzkém odchodu z funkce za "chromou kachnu" a upozornila, že v programu Trumpovy návštěvy není setkání s premiérkou mezi čtyřma očima. Oba státníci se dnes scházejí u kulatého stolu za přítomnosti četných britských ministrů, z nichž nejspíš vzejde budoucí předseda britské vlády.

Novináře proto zaujala Trumpova volba slov při dopoledním jednání i se zástupci podnikatelské sféry, ke kterému měla média přístup. "Nevím přesně, jak to máte načasované (odchod), ale ještě zůstaňte, pojďme se dohodnout," řekl Mayové k nadcházejícím obchodním vyjednáváním. Ministerská předsedkyně přitom premiérskou funkci opustí pravděpodobně už na konci července.

Podle politického zpravodaje BBC Normana Smithe měl nicméně tento výrok pouze zdvořilostní význam. "'Bylo by skvělé, kdybych mohl dohodu uzavřít s vámi', tohle doopravdy říká. (...) Prostě se jí to jen snaží trochu usnadnit," komentoval událost.

Podle listu The Washington Post se americký prezident zatím během svého pobytu v Londýně politickým tématům spíš vyhýbal a soustředil se na polemiku se svými odpůrci, zejména s londýnským starostou Sadikem Khanem.

Tématu brexitu se zatím šéf Bílého domu nedotkl, upozornil list. "Je to obvyklý scénář. Před odletem do ciziny nešetří jízlivými komentáři a vyvolává kontroverze a chaos. Jakmile přistane, jen zřídka se snaží ovlivňovat světové události," napsal The Washington Post.

Mayová předala Trumpovi jako dar reprodukci Atlantické charty, společného prohlášení států bojujících proti nacistickému Německu, vydané na konferenci v Londýně 14. srpna 1941. Dokument, který visel na zdi válečného britského premiéra Winstona Churchilla, položil základ principům volného obchodu a kolektivní bezpečnosti v poválečném uspořádání západní Evropy a USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak bojovat s chudobou? Ekonomie zabředla do krize, zní z Británie

20.10.2019 00:01 NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama