"Bude to úžasné!" Trump avizoval obchodní dohodu s Británií, došlo i na Huawei

Americký prezident Donald Trump dnes na společné tiskové konferenci s britskou premiérkou Theresou Mayovou uvedl, že Spojené státy jsou připraveny dojednat s Británií "úžasnou" obchodní dohodu, jakmile země opustí Evropskou unii. Obě země podle šéfa Bílého domu mohou objem vzájemného obchodu zdvojnásobit až ztrojnásobit. Z rozhovorů podle něj nelze vyloučit ani britskou státní zdravotní službu NHS.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

"Když jednáte o obchodní dohodě, na stole jsou všechny možnosti, takže i NHS je na stole nebo všechno ostatní," uvedl Trump na otázku ohledně možného přístupu amerických firem do NHS. Tento bod před Trumpovým příjezdem zmínil americký velvyslanec v Londýně, což vzbudilo kritické reakce především labouristické opozice. Šéf labouristů Jeremy Corbyn dnes uvedl, že "bude bojovat do posledního dechu", aby NHS udržel z dosahu amerických společností.

Trump rovněž řekl, že s britskou ministerskou předsedkyní mluvil o čínské telekomunikační firmě Huawei, kterou americké zpravodajské služby podezírají z napojení na čínskou špionáž. Huawei to odmítá. Na otázku, zda by Washington v případě, že Londýn umožní Huawei účast na budování sítí 5G, přerušil sdílení zpravodajských informací s Británií, ale přímo neodpověděl.

Dodal nicméně, že "žádné omezování" v budoucnu nevidí. "Ohledně Huawei a všeho dalšího se zcela jistě dohodneme," řekla hlava USA.

Spojené státy Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejné opatření vyžadují po svých spojencích. Britský ministr vnitra Ben Wallace dnes rozhlasové stanici BBC řekl, že rozhodnutí o využívání technologií firmy Huawei v Británii dosud nepadlo.

Trump také zopakoval, že členské země NATO "musí plnit své závazky", a ty, které dosud nezvýšily armádní výdaje na stanovená dvě procenta hrubého domácího produktu, by tak měly učinit. "Nemají na výběr," uvedl americký prezident. Trump od nástupu do Bílého domu od členů NATO opakovaně žádá, aby vydávali na obranu ročně nejméně dvě procenta HDP, což nemalá část z nich včetně České republiky zatím nedělá.

Mayová předtím připustila, že s Trumpem se neshodli na některých tématech, jako jsou klimatické změny a Írán. Šéfka britské vlády zdůraznila, že Londýn stále podporuje mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, od níž USA loni odstoupily. Podobně Británie podle Mayové podporuje pařížskou klimatickou dohodu, kterou Trump odmítá.

Oba politici na úvod tiskové konference připomněli oběti spojenecké invaze v Normandii v roce 1944. Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí operace; Trump i Mayová se chystají na oslavy do Francie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpad Británie? Skotská premiérka je odhodlaná zavařit Johnsonovi

15.12.2019 12:24 Skotsko nelze držet ve Spojeném království proti vůli jeho obyvatel. V rozhovoru pro BBC to dnes…

Greta přestřelila? Na twitteru zveřejnila brutální výzvu

15.12.2019 11:20 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se omluvila za svůj výrok o potřebě postavit světové politiky…

Kdo zavinil volební krach labouristů? Corbyn poprvé otevřeně promluvil

15.12.2019 09:55 Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn převzal osobní odpovědnost za tvrdou porážku své strany v…

Nečekaný nález ve sběrném dvoře: Zaměstnanci narazili na poklad

15.12.2019 08:37 Sběrný dvůr v britském Suffolku, jehož zaměstnanci letos objevili při likvidaci staršího sejfu 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama