Češi si na Babiše stěžují zahraničním médiím: Je jako únosce letadla a my jsme jeho rukojmí

Obří protivládní demonstrace, která se včera konala na Václavském náměstí v Praze, si všímají nejen světové agentury, ale i další velká média. Ta připomínají, že jde o největší protesty od roku 1989. Navíc se pozastavují i nad náladami v Česku.

Přidejte svůj názor 236 komentářů

Na Václavském náměstí se sešly desetitisíce lidí
doporučujeme

Britská stanice BBC uvádí, že se na demonstraci sešly „desítky tisíc lidí“ a že pokud se potvrdí odhad organizátorů o 120 tisících demonstrantech, půjde o největší protesty od sametové revoluce. Připomíná také, že akce, které se konají už několik týdnů, pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

„Demonstranti drželi fotografie pana Babiše s jednoduchou zprávou 'rezignace'. Řečníci mluvili k davu před kulisou s nápisem 'premiér nebo ministr kriminality?',“ píše BBC. „Demonstranti nesli transparenty a křičeli slogany vyzývající pana Babiše, aby odstoupil a vzal s sebou svou nedávno jmenovanou ministryni spravedlnosti. Bojí se, že bude mařit probíhající trestní stíhání proti němu,“ shrnuje server požadavky demonstrantů.

Zároveň ale připomíná, že je diskutabilní, zda k nějaké změně dojde. Píše o tom, že Babiš už se nechal slyšet, že nedostoupí a že i prezident Miloš Zeman trvá na tom, že jej neodvolá – ani když bude premiér formálně obviněn. Sever připomíná i audit Evropské komise, podle jehož předběžných závěrů by měl Agrofert vracet dotace, které dostal z EU.

Podobnou zprávu přinesl i britský deník The Guardian, který kromě faktických informací dal prostor i demonstrantům. „Je jako šéf mafie a je nejhorším politikem v České republice - připomíná nám komunismus,“ cituje list Dagmar Kmochovou, majitelka obchodu z Kutné Hory.

„Babiš je oligarcha. Je to jako [Silvio] Berlusconi, ale horší,“ cituje The Guardian Václava Bozdecha, úředníka v důchodu, který měl při demonstraci na hlavě masku premiéra doplněnou nápisem StB na čele. „Myslí si, že vlastní Českou republiku a není ani Čech. Je to slovenský gangster a oni byli rádi, že se ho zbavili. Je jako únosce letadla a my jsme jeho rukojmí,“ dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (236)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy