Ve Francii začaly oslavy Dne D, Mayová poděkovala veteránům

V Normandii dnes ráno začaly oslavy 75. výročí vylodění západních spojenců. Pietní akce zahájili francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová, kteří se v obci Ver-sur-Mer zúčastnili položení základního kamene budoucího britského památníku. Na severozápadě Francie se dnes očekává 30.000 návštěvníků, dorazí také zhruba 480 veteránů, především britských.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.
doporučujeme

Právě někdejší britští vojáci stáli dnes v první řadě během ceremoniálu ve Ver-sur-Mer. "Ve společnosti mužů, kteří zde v těch dnech byli, cítíme pokoru. Našim veteránům bych chtěla říci jediné slovo, které je za těchto okolností vhodné: děkuji," uvedla končící premiérka Mayová, pro kterou to podle britského tisku bylo poslední oficiální mezinárodní vystoupení ve funkci.

zdroj: YouTube

Macron jí ve svém projevu poděkoval a dodal, že k Mayové cítí přátelství. Britský tisk si ale povšiml, že ministerskou předsedkyni nechal deset minut čekat.

Spojenecká operace Overlord, která začala 6. června 1944, byla největší vyloďovací operací v dějinách vojenství a zlomovou událostí druhé světové války. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků.

V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10.000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

Britský deník The Times dnes v této souvislosti napsal, že při oslavách Dne D by se nemělo zapomínat na zásluhy Rudé armády v porážce nacistů. "Její oběti dalece přesáhly ty spojenecké," napsal list v komentáři.

Připomínky bitvy o Normandii začaly už ve středu v anglickém Portsmouthu. Zúčastnili se jich britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a další státníci.

Trump oběti bojů druhé světové války připomene i dnes v Normandii na hřbitově v Colleville-sur-Mer, kde je pochováno na 9000 amerických vojáků. Následně má šéf Bílého domu na programu oběd s Macronem ve městě Caen.

V poledne se uskuteční francouzsko-kanadská ceremonie za přítomnosti kanadského premiéra Justina Trudeaua a večer den připomínání zakončí mezinárodní akce na pláži Juno.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Paříži se vymkly kontrole: Město demolují "černé vesty"

21.09.2019 18:08 Aktualizováno K protestům za ochranu klimatu v Paříži se dnes připojila asi tisícovka demonstrantů z řad krajní…

Rebel ve vedení labouristů zůstává. Strana nechce před "katastrofickým…

21.09.2019 15:55 Místopředseda britské Labouristické strany Tom Watson ustál snahy svrhnout ho z tohoto postu kvůli…

Bitevní pole v Paříži: Žluté vesty opět řádí, střety s policií, 123…

21.09.2019 14:57 Aktualizováno Jen několik stovek lidí se dnes zúčastnilo protestu hnutí takzvaných žlutých vest v Paříži. Policie…

Je naraženo! V Mnichově začal Oktoberfest, čeká se šest milionů hostů

21.09.2019 12:26 Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal dnes v poledne v Mnichově 186. ročník Oktoberfestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama