Kapitán ze srážky na Dunaji měl nehodu i v Nizozemí. Vrak se stále nedaří vytáhnout

Ukrajinský kapitán hotelové lodi, která minulou středu v centru Budapešti narazila do menšího výletního plavidla, v dubnu řídil loď, jež měla nehodu v Nizozemsku. Dnes o tom podle agentury Reuters informovali maďarští vyšetřovatelé. Při neštěstí v Maďarsku zřejmě zemřelo 28 ze 35 lidí na palubě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Budapešť z Gellértova vrchu
doporučujeme

Loď jménem Mořská panna (Hableány) se minulou středu večer převrátila a potopila na Dunaji, když do ní za špatného počasí narazila velká hotelová loď Viking Sigyn. Lodní neštěstí z minulého týdne přežilo sedm lidí, 17 mrtvých bylo nalezeno a dalších 11 lidí je pohřešováno. S největší pravděpodobností ale nikdo z nich nehodu nepřežil. Jsou mezi nimi i dva maďarští členové posádky.

Záchranáři po celém toku Dunaje pátrají po tělech obětí. Nalezení dalších dvou těl oznámila policie dnes. Šestnáctá oběť se podle ní objevila už ve středu večer u Mostu Svobody v centru Budapešti, zhruba tři kilometry od místa neštěstí. Sedmnácté tělo vyplavil Dunaj dnes u města Érd jižně o maďarské metropole. Kromě poslední oběti se už podařilo všechny zbylé identifikovat.

zdroj: YouTube

Vrak lodi se z řeky kvůli vysokému stavu vody dosud nepodařilo vytáhnout. Dvousettunový plovoucí jeřáb, na který vyprošťovací tým čeká již několik dní, stále nemohl na místo vyrazit, neboť nemůže proplout pod oblouky Markétina mostu poblíž místa neštěstí. Šéf týmu rakouských zvláštních sil, které podobně jako Jihokorejci a čeští policisté dorazily maďarským kolegům na pomoc, dnes agentuře APA řekl, že potápěči nadále nesmějí vplout přímo do vraku, kde zřejmě uvízla řada těl obětí neštěstí.

S žádostí o pomoc se Maďarsko obrátilo i na Slovensko. Mluvčí maďarského správy vodních cest Gabriella Siklósová dnes stanici M1 řekla, že Slováci zadrží tisíce kubíků vody z Dunaje, aby dosáhli snížení hladiny řeky v Budapešti a umožnili plovoucímu jeřábu dorazit k potopenému plavidlu.

Vyšetřovatelé dnes uvedli, že nizozemské úřady vyšetřují, zda kapitán lodi Viking Sigyn nese odpovědnost za nehodu z letošního 1. dubna v Nizozemsku. Bližší podrobnosti k této nehodě maďarské úřady nesdělily.

Servery nizozemské veřejnoprávní stanice NOS a listu Algemeen Dagblad uvedly, že 1. dubna se srazila loď společnosti Viking u města Terneuzenu s ropným tankerem. Zranění na výletní lodi se 171 pasažéry utrpělo pět lidí. Pár dní nato, 16. dubna, se v přístavu Rotterdam srazily dvě výletní lodě, z nichž jedna patřila stejné společnosti jako potopená loď v Budapešti. Při této srážce se zranilo sedm lidí.

Čtyřiašedesátiletý ukrajinský kapitán lodi Viking Sigyn, který je od soboty ve vazbě, si také podle vyšetřovatelů po nehodě na Dunaji vymazal "ze svého mobilního telefonu záznamy". Zda nějak souvisely s tragédií, ale není jisté. Muž je podezřelý z ohrožení lodní dopravy, za což mu hrozí dva až osm let vězení. Jeho obhájce Balázs Tóth uvedl, že kapitán je zdrcený z toho, co se stalo, neudělal ale prý nic špatně. Už dříve obhájce podle agentury AFP tvrdil, že je Ukrajinec Jurij C. velmi zkušený kapitán a za 44 let své kariéry "nikdy nezpůsobil žádnou nehodu".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 17:32 Aktualizováno Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Počet zraněných z Volkmarsenu, kde auto vjelo do lidí, vzrostl na 76

27.02.2020 17:27 Počet zraněných po pondělním incidentu v západoněmeckém Volkmarsenu, kde 29letý Němec autem najel z…

Španělé trvají na návratu českých turistů z Tenerife, prozradil Babiš

27.02.2020 17:14 Čeští turisté na kanárském ostrově Tenerife, kde se vyskytl koronavirus, mohou opustit hotel, ve…

Huawei postaví první evropský závod ve Francii

27.02.2020 17:11 Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii. V první fázi do výstavby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama