Kapitán ze srážky na Dunaji měl nehodu i v Nizozemí. Vrak se stále nedaří vytáhnout

Ukrajinský kapitán hotelové lodi, která minulou středu v centru Budapešti narazila do menšího výletního plavidla, v dubnu řídil loď, jež měla nehodu v Nizozemsku. Dnes o tom podle agentury Reuters informovali maďarští vyšetřovatelé. Při neštěstí v Maďarsku zřejmě zemřelo 28 ze 35 lidí na palubě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Budapešť z Gellértova vrchu
doporučujeme

Loď jménem Mořská panna (Hableány) se minulou středu večer převrátila a potopila na Dunaji, když do ní za špatného počasí narazila velká hotelová loď Viking Sigyn. Lodní neštěstí z minulého týdne přežilo sedm lidí, 17 mrtvých bylo nalezeno a dalších 11 lidí je pohřešováno. S největší pravděpodobností ale nikdo z nich nehodu nepřežil. Jsou mezi nimi i dva maďarští členové posádky.

Záchranáři po celém toku Dunaje pátrají po tělech obětí. Nalezení dalších dvou těl oznámila policie dnes. Šestnáctá oběť se podle ní objevila už ve středu večer u Mostu Svobody v centru Budapešti, zhruba tři kilometry od místa neštěstí. Sedmnácté tělo vyplavil Dunaj dnes u města Érd jižně o maďarské metropole. Kromě poslední oběti se už podařilo všechny zbylé identifikovat.

zdroj: YouTube

Vrak lodi se z řeky kvůli vysokému stavu vody dosud nepodařilo vytáhnout. Dvousettunový plovoucí jeřáb, na který vyprošťovací tým čeká již několik dní, stále nemohl na místo vyrazit, neboť nemůže proplout pod oblouky Markétina mostu poblíž místa neštěstí. Šéf týmu rakouských zvláštních sil, které podobně jako Jihokorejci a čeští policisté dorazily maďarským kolegům na pomoc, dnes agentuře APA řekl, že potápěči nadále nesmějí vplout přímo do vraku, kde zřejmě uvízla řada těl obětí neštěstí.

S žádostí o pomoc se Maďarsko obrátilo i na Slovensko. Mluvčí maďarského správy vodních cest Gabriella Siklósová dnes stanici M1 řekla, že Slováci zadrží tisíce kubíků vody z Dunaje, aby dosáhli snížení hladiny řeky v Budapešti a umožnili plovoucímu jeřábu dorazit k potopenému plavidlu.

Vyšetřovatelé dnes uvedli, že nizozemské úřady vyšetřují, zda kapitán lodi Viking Sigyn nese odpovědnost za nehodu z letošního 1. dubna v Nizozemsku. Bližší podrobnosti k této nehodě maďarské úřady nesdělily.

Servery nizozemské veřejnoprávní stanice NOS a listu Algemeen Dagblad uvedly, že 1. dubna se srazila loď společnosti Viking u města Terneuzenu s ropným tankerem. Zranění na výletní lodi se 171 pasažéry utrpělo pět lidí. Pár dní nato, 16. dubna, se v přístavu Rotterdam srazily dvě výletní lodě, z nichž jedna patřila stejné společnosti jako potopená loď v Budapešti. Při této srážce se zranilo sedm lidí.

Čtyřiašedesátiletý ukrajinský kapitán lodi Viking Sigyn, který je od soboty ve vazbě, si také podle vyšetřovatelů po nehodě na Dunaji vymazal "ze svého mobilního telefonu záznamy". Zda nějak souvisely s tragédií, ale není jisté. Muž je podezřelý z ohrožení lodní dopravy, za což mu hrozí dva až osm let vězení. Jeho obhájce Balázs Tóth uvedl, že kapitán je zdrcený z toho, co se stalo, neudělal ale prý nic špatně. Už dříve obhájce podle agentury AFP tvrdil, že je Ukrajinec Jurij C. velmi zkušený kapitán a za 44 let své kariéry "nikdy nezpůsobil žádnou nehodu".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie pohřešuje zaměstnance konzulátu v Hongkongu. Zadržuje ho Čína?

20.08.2019 09:07 V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského…

Zábavní park v Německu odstavil kolotoč, připomínal hákové kříže +VIDEO

20.08.2019 08:45 Německý zábavní park po vlně kritiky na sociálních sítích ukončil provoz atrakce, kterou spustil…

Litva koupí miliony jodových tablet, má strach z běloruské jaderné…

20.08.2019 08:22 Litevská vláda oznámila, že nakoupí přes čtyři miliony jodových tablet za 900.000 eur (asi 23,2…

Mrakodrap v Grónsku? Trump zveřejnil fotomontáž, vyvolala bouřlivé reakce

20.08.2019 07:56 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama