V Kiskově straně bude i organizátor protestů po Kuciakově vraždě

Členem strany, kterou se chystá založit slovenský prezident Andrej Kiska, bude i jeden z hlavních organizátorů protestů po vraždě novináře Jána Kuciaka. Juraj Šeliga, který stál v čele iniciativy Za slušné Slovensko, to dnes oznámil na facebooku. Slovenská média spekulují také o dalších možných členem Kiskovy strany, podle nich by jimi mohli být například primátor Nitry či jedna dosavadní europoslankyně.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
doporučujeme

"Do stranické politiky vstoupím po boku Andreje Kisky," napsal dnes na facebooku Šeliga. Kiska jej o správnosti tohoto rozhodnutí přesvědčil podle něj tím, jak se v uplynulých pěti letech ve funkci prezidenta "vždy snažil stát na straně lidí", "jak zápasil proti korupci a rozkrádání státu" a jak "se nezalekl nátlaku a vydírání".

Kiska se rozhodl nekandidovat podruhé na prezidenta, jeho nástupkyní se v březnovém druhém kole voleb stala právnička Zuzana Čaputová. Už v dubnu Kiska oznámil, že se chystá založit vlastní politickou stranu. Podrobnosti o ní chce ale zveřejnit až 17. června, kdy už bude funkci hlavy státu zastávat Čaputová.

Přípravy na představení nového politického uskupení nicméně Kiska již zahájil. V sobotu se po celém Slovensku objevily bílo-žluté billboardy s nápisem Vraťme Slovensko všem lidem a symbolem +1, za kterými stojí právě prezident.

Šeliga dnes také naznačil, že své rozhodnutí vstoupit do politiky konzultoval nejen se svou rodinou a blízkými, ale i s rodiči Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, kteří byli v únoru loňského roku zavražděni kvůli Kuciakově novinářské práci v obci Velká Mača. Smrt Kuciaka a Kušnírové vyvolala na Slovensku z hlediska účasti největší demonstrace od roku 1989. Pod jejich tlakem z funkce premiéra odstoupil Robert Fico. Jedním z hlavních organizátorů protestů Za slušné Slovensko byl právě Šeliga.

Kromě Šeligy do Kiskovy strany vstoupí například i starosta obce Spišský Hrhov, který se na Slovensku proslavil úspěchy v integraci Romů. Podle Denníku N dostal nabídku stát se členem strany dosluhujícího prezidenta například i primátor Nitry Marek Hattas, primátor Hlohovce Miroslav Kollár či dosavadní europoslankyně Jana Žitňanská.

Z toho, co je dosud známo, podle slovenských médií vyplývá, že se Kiskova nová strana bude snažit oslovit konzervativnější voliče než liberální hnutí Progresivní Slovensko, jehož členkou byla i Čaputová a které ve spolupráci se stranou Spolu vyhrálo nedávné volby do Evropského parlamentu. Že by tomu tak mohlo být, naznačil dnes i Šeliga, když napsal, že na Kiskovi oceňuje to, že se nesnaží být "fundamentalista ani extrémní liberál".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílý Mikuláš a černý Petr? Rasismus! Veřejnost se bouří kvůli populárním…

06.12.2019 12:39 Boj za rasovou rovnoprávnost a vymýcení rasismu místy dosahuje až nečekaných rozměrů. V Holandsku…

Řecko a Turecko na prahu války? Kvůli dohodě o námořní hranici je zle

06.12.2019 12:34 Řecko vyhostilo libyjského velvyslance a dalo mu 72 hodin na to, aby opustil zemi. Oznámila to dnes…

Co si myslí Němci o Merkelové? Výsledek průzkumu je zarážející

06.12.2019 11:52 Více než dvě třetiny Němců jsou nespokojeny s prací vlády konzervativní unie CDU/CSU a sociální…

Znásilnění a týrání mladé Češky migrantem: Nové informace

06.12.2019 11:31 Server EuroZprávy.cz ve čtvrtek informoval o případu znásilnění a fyzického napadání mladé Češky v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama